GeriKelebek Karamanlis ile Erdoğan’ın dostluğu çok iyi sonuçlar doğuracak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karamanlis ile Erdoğan’ın dostluğu çok iyi sonuçlar doğuracak

O günlerde Ege’nin suları kaynıyordu. Havada ‘İt dalaşı’, denizde ‘karasuları krizi’ yaşanırken, Meriç Nehri’nde eller tetikteydi. Türk-Yunan gerginliğinin bir kıvılcım beklediği o sıcak günlerde Ege’nin karşı kıyısında genç jimnastikçi Yoanis Melisanidis (27) politikacılara unutulmayacak bir ders verdi. Daha şampiyonluk sevincini yaşamadan altın madalyasını trafik kazasında öldüğü için şampiyonaya katılamayan Türk rakibi Murat Canbaş’ın ailesine armağan etti.

10 yıl önce Çek Cumhuriyeti’ndeki Avrupa Jimnastik Şampiyonası’nda gerçekleşen bu olay sırasında şu unutulmayan konuşmayı yapmıştı: ‘Murat Canbaş rakibim ve can kardeşimdi. Onu burada canlı beklerken, ölüm haberini getirdiler. Yaşamış olsaydı, burada yine birinci sırayı alacaktı, ben ise onun arkasından ikinci olacaktım. Lütfen bu altın madalyamı Murat Canbaş’ın ailesine verin. Bu madalya benim değil, Murat’ındır.’

İşte Ege’de suların ısındığı o günlerde iki ülke politikalarının gündemine bomba gibi düşen bu ‘madalya jesti’ haberini Yunan kamuoyu Hürriyet’ten öğrenmişti.

KOFİ ANNAN’IN DİKKATİNİ ÇEKTİ

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Melisanidis’in diplomasiye ders olacak bu madalya jestini defterine not etmişti. 1994’te alınan bu not 2003 Ekimi’nde gün ışığına çıktı. Kofi Annan, Nadia Comaneci ve Michael Jordan’ın da aralarında bulunduğu Olimpiyat elçileri listesine Yoanis’i de eklemişti.

Hepsini BM’ye davet edip olimpiyatların ülkeleri nasıl yakınlaştıracağı konusunda görüşlerini aldı. Melisanidis ‘Murat’a madalyamı vermem yıllar sonra bu muhteşem göreve seçilmemi ve davet edilmemi sağladı’ diyor. Kofi Annan davette onunla yakından ilgilenmiş, madalya olayını öğrendiğinde çok duygulandığını söylemiş. İki ülke arasında barış ve dostluk yolunda atılmış bu adımın gelecekte iki ülke diplomasisini olumlu etkileyeceğini vurgulamış. Melisanidis, ’Şimdi olsaydı yine aynı duygularla madalyamı verirdim. O zaman madalya yerine çiçek de verebilirdim. Ancak gönlümden madalyamı vermek geçti. Murat Canbaş’ın annesini ikinci annem saydım. Ailesinin Murat’ın Avrupa şampiyonluğu madalyasını en iyi şekilde koruduklarına dair hiç şüphem yok. O madalya oğullarının madalyasıydı’ diyor.

ERDOĞAN’I ZİYARET ETMEK İSTİYOR

1996 Atlanta Olimpiyatları’nda da altın madalya kazanan Melissanidis, tıp fakültesi mezunu genç bir patolog aynı zamanda. İstanbul’da yıllar önce temelini attığı barış ve dostluk yolunda mesajlar vermeye devam etti.

Belediye başkanlığı sırasında, 1997’de kendisini kabul edip hediyeler veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmek isteyen Melisanidis, ‘Sayın Erdoğan’la bazı düşüncelerimi paylaşmak ve kendisine hediyemi sunmak istiyorum’ diyor.

SEVİNCİMİZİ PAYLAŞTINIZ

Avrupa Futbol Şampiyonası’nda sevincimizi paylaşan Türk medyası ile Türk halkının bu muhteşem desteğini hiçbir Yunanlı unutmayacak. Madalyamı verdiğim yıllarda iki ülke arasında çok sorun vardı. Murat’la yakınlığım bugünlere gelinmesinde bir temel teşkil etti. Yunanistan’daki bir depremin de yakınlaşmamızda payı vardı.

BU GÜZEL HAVA DEVAM ETSİN

Son iki yılda iki ülke arasındaki ilişkiler çok dostane bir hale geldi. Bu güzel havanın devam etmesi iki ülkenin yararınadır. Şu anda siyasi bir kimlik taşımıyorum. Ancak Türk-Yunan kardeşliğinin sonsuza dek sürmesini diliyorum. İki ülkede de gelecek nesiller bundan mutluluk duyacaktır. Son seçimlerde milletvekili adaylığı teklifini henüz çok genç olduğumdan kabul etmedim. Sporcuyum ve yıllar önce Türk-Yunan dostluğu için attığım adımların sonsuza dek sürmesi için çalışacağım.

İKİLİ MÜSABAKALAR YAPALIM

İki ülke başbakanı Erdoğan ile Karamanlis’in dostlukları ve Erdoğan’ın Avrupa’ya dönük politikaları çok iyi sonuçlar doğuracak. Gençler kavgayı bıraksın, eğlensinler ve sevinsinler. İki ülkenin silahlanma giderlerini düşürmesi barış yolunda atılmış önemli adımlardan biri. Bu paralar eğitime, kültüre, sanata ve spora sarf edilmeli. Politik platformlarda ülkeler arasında ne kadar sorun yaşanırsa yaşansın spor aradaki tüm buzları eritir. Sporun her dalında ikili müsabakalar yapılmasından yanayım. Bu tür organizasyonlar Türk-Yunan halklarını birbirlerine yakınlaştıracak.

KÜLTÜR ALIŞVERİŞİ HIZLANSIN

Müzikte Zülfü Livaneli sayesinde önemli adımlar atılmıştı. Geçenlerde Sertab Erener ile Sakis Ruvas’ın konseri de gençlerin kanını kaynattı. Geçmişteki hatalı politikalara saplanıp kalmak yarar sağlamaz. Türk-Yunan barışının sürekli olmasını diliyorum. Ülkeler arasında en iyi atılan barış köprülerinin harcında spor, müzik ve kültürün bulunduğu unutulmamalı. Lütfen bu parlayan barışı söndürmeyelim, suni sorunlar yaratmayalım. Geçmişte genç nesillerin beyinlerine yerleşen kin ve nefret tohumlarını silip atmak için üniversiteler arası konferans ve kültür alışverişlerini hızlandıralım. İki ülkeye mal olmuş ünlü isimleri branşlarına göre politik vitrine çıkarmalıyız. Örneğin sporda bir Naim Süleymanoğlu var. Birlikte çok iyi şeyler yapabiliriz. Barış dostluk projeleri üretebiliriz.

Yoanis Melisanidis, aralarında kendisiyle beraber Michael Jordan, David Beckham, Carl Lewis ve Figo gibi ünlü sporcuların fotoğraflarının bulunduğu Giorgio Armani’nin hazırladığı kitabın satışından elde edilecek gelirin 2004 Atina ve 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları’na katkıda bulunacağını söyledi.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle