GeriKelebek Karabey'e Tribeka Festivali'nden ödül
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karabey'e Tribeka Festivali'nden ödül

Karabey'e Tribeka Festivali'nden ödül
refid:8847182 ilişkili resim dosyası

New York'ta düzenlenen Tribeca Film Festivali’nde ‘en iyi yönetmen’ ödülünü bu yıl ‘Gitmek: My Marlon and Brando’ filmiyle Hüseyin Karabey kazandı.

Festival jürisi, Karabey’e bu ödülü, belgesel tarzı ile klasik bir aşk hikayesini harmanlamada, ayrıca son derece modern ve gerçekçi ama bir o kadar uluslararası alanda benzersiz bir kadın kahraman yaratmada gösterdiği beceriden dolayı verdiğini açıkladı. Film, festivale doğrudan Festival Yönetmeni Peter Scarlet tarafından davet edilmişti.

‘Gitmek’, daha önce politik belgeseller çekmiş Hüseyin Karabey’in ilk uzun metrajlı sinema filmi. Şişman bir Türk kızıyla, orta yaşlı kel bir Kürt’ün gerçek hayatta da yaşanan aşkını konu alıyor. Filmde, birçok kişi kendini oynuyor. 2003’de Amerika’nın Irak’a saldırmasından önce bir film setinde tanışan Ayça ve Hama Ali, 20 gün birlikte olup sonra ayrılmak zorunda kalıyorlar.

Filmde, bu iki antikahramanın savaş ortamında buluşmaya çalışmaları anlatılıyor.
Festivalde ‘En İyi Film’ ödülünü ise İsveç yapımı, yönetmen Tomas Alfredson’un ‘Let the Right One In’ adlı filmi aldı. Tribeca’da bu yıl 41 ülkeden 121 uzun metrajlı, 79 kısa film gösterildi. Ünlü oyuncu Robert de Niro ve New Yorklu zenginler Jane Rosenthal ile Craig Hatkoff tarafından 11 Eylül 2001’deki terör saldırısından sonra başlatılan festival, büyük festivaller arasına girmeye çalışıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle