Kara Şövalye’ye acıklı bir veda

Christopher Nolan, DC Comics dünyasının ünlü süper kahramanı Batman’i yeniden ele aldığı serinin son halkası Kara Şövalye Yükseliyor’da destansı bir finalle hikâyeyi tamamlıyor. Warner Bros., Amerika’da 12 kişinin hayatını kaybettiği kanlı gösterimden sonra filmin Paris ve Türkiye’deki gala ve özel gösterimlerini iptal etmişti. Kara Şövalye Yükseliyor sessiz sedasız ama biletleri önceden tükenmiş salonlarda vizyonda. Filmin İMDB notunun 9.1 olduğunu da hatırlatalım.

Ömür GEDİK
29.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme :

THE DARK NIGHT RISES
KARA ŞÖVALYE YÜKSELİYOR
Yön: Christopher Nolan
Oyn: Christian Bale, Anne Hathaway, Tom Hardy, Marion Cotillard
Tür: Dram-Aksiyon
Süre: 164 dk.

Bu sezonun en çok beklenen ve merak edilen filmlerinden ‘Kara Şövalye Yükseliyor’, nihayet ülkemizde de vizyona girdi.
Birbirinden önemli oyuncuların çizgi roman karakterlerine can verdikleri filmin yaratıcı yönetmeni Christopher Nolan, kendisinden beklendiği gibi yine olağanüstü bir çalışmaya adını yazdırıyor.
Bruce Wayne, yaklaşık yedi yıldır inzivaya çekilmiş bir halde malikânesinde yaşıyor. Bu süreçte, onu büyüten, koruyan ve kollayan uşağı Alfred haricinde kimse yüzünü görmüyor.
Bu sırada Gotham şehri de Joker’den kurtulduğundan bu yana ufak tefek sorunlar dışında oldukça güvenli bir şehir haline gelmiş.
Ta ki, Bane adında kötü bir karakterin ortaya çıkması ve şehri yine kaosa sürüklemeye çalışmasına kadar.
Bane’in amacı, Gotham şehrini büyük bir nükleer patlamayla yok etmek. Yolu bir şekilde Bruce Wayne ve dolayısıyla Batman’le kesişen kedi kadın Selina Kyle’ın hırsızlık odaklı hayatıysa birden bire tersine dönüyor.
Yine büyük bir kötücül güçle karşı karşıya kalan Batman ve yol arkadaşları, Gotham şehrini kurtarmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

/images/100/0x0/55eafae6f018fbb8f8a326ad

ÇAĞIN YÖNETMENİ: NOLAN

Memento, The Prestige, Inception, Dark Knight serisi...
Çağımızın en önemli yönetmenleri arasına girmeyi başaran Christopher Nolan, ustalığını bir kez daha konuşturuyor.
Nolan, en sevilen çizgi romanlardan olan Batman’i kendi yüzeysel dünyasından çıkarıp gerçekçiliğe yaklaştırarak hayranlarını fazlasıyla mutlu etti.
Çektiği üçleme şimdiden dünya sinema tarihinin en iyi çizgi roman uyarlaması olarak görülüyor.
Artık bir daha Batman uyarlaması çekmeyeceğini açıklayarak seyirciyi üzse de, muhteşem bir final filmine imza atmış, başarılı yönetmen.

USTA OYUNCULAR GEÇİDİ

Bruce Wayne ve Batman’i canlandıran Christian Bale, her zaman olduğu gibi performansının doruklarında.
Bu filmde Batman’in çok güçlü olmadığı ve acı çektigi sahneler var. Bu da Bale’e oyunculuğunu daha fazla gösterme imkânı vermiş.
Bruce Wayne’in neredeyse her şeyi olan Alfred’i Michael Caine, Bruce Wayne’in hem şirketlerinin müdürü hem de teknolojik aletlerinin geliştiricisi Lucius Fox’u Morgan Freeman, polis müdürü Gordon’u ise Gary Oldman, çaylak polis John Blake (ki ileride Robin olacak) Joseph Gordon-Levitt, kötü adam Bane’i ise Tom Hardy ustalıkla canlandırıyor.
Filmin iki kadın oyuncusuysa kedi kadın Selina Kyle’ı canlandıran Anne Hathaway ve Miranda Tate rolünde Marion Cotillard.
Çoğu seyirci için Anne Hathaway yanlış bir kedi kadın seçimiydi ama Hathaway kedi kadın rolüne oldukça yakışmış.

BANE, MAALESEF BİR JOKER DEĞİL!

Bildiğiniz gibi Kara Şövalye serisinin en akılda kalan karakteri, zaman zaman Batman’in de önüne geçen, Joker’di. Genç yaşta hayata veda eden Heath Ledger’in canlandırdığı Joker, belki de Ledger’in efsaneleşen ölümünün de katkısıyla, bir fenomene dönüştü.
Geçtiğimiz haftalarda Kara Şövalye Yükseliyor’un galasında kendini filmin kötü adamı sanan bir caninin yaptığı katliam da bunun en büyük kanıtıydı.
Bu filmde Tom Hardy’nin başarıyla canlandırdığı kötü adam Bane karakteri maalesef ki Joker kadar etkileyici değil.
Motivasyonunu anlamak da pek mümkün değil.
Sinema anlatısında seyircinin başkahramanla özdeşleşmesi için kötü adamın daha etkileyici olması şart.
Oysa ki Bane, finalde öyle bir hale düşüyor ki, film boyunca takındığı kötücül tavırların hepsi havada kalıyor.
Seyirci hayal kırıklığına uğruyor.

HANS ZIMMER’İN BÜYÜK KATKISI

“Müzik benim için sadece bir iş ya da hobi değil. Müzik, sabahları uyanmak için tek nedenim.” Bu sözlerin sahibi, sinemanın dahi bestecisi Hans Zimmer. Christopher Nolan’ın vazgeçilmez film müzikçisi Zimmer’in filme katkısı çok. 164 dakikalık filmi soluksuz izlememizi sağlayan en büyük etken, Zimmer’in hiç düşmeyen tempolu müzikleri.
1957 Almanya doğumlu Hans Zimmer’in kariyeri Oscar, Altın Küre ve Grammy ödülleri gibi birçok başarılarla dolu.
Hannibal, Gladyatör, Sherlock Holmes, Melekler ve Şeytanlar, Kara Şövalye serisi, Karayip Korsanları, Pearl Harbour, Aslan Kral, onun müziklerine imza attığı filmlerden sadece ilk akla gelenler.

BU KEZ TEMA ‘ACI’

Batman efsanesine gerçekçilik kazandıran ve karakterleri alabildiğine derinleştiren başarılı yönetmen Christopher Nolan, Batman Başlıyor için ‘Korku’, Kara Şövalye için ‘Kaos’ temasını işlediğini söylemişti. Serinin son filmi Kara Şövalye Yükseliyor ise ‘Acı’ temasını senaryosunun ve tüm karakterlerinin ruhuna işliyor.
Bruce Wayne’in vücudundaki kırıklar, yaralar yani çektiği tüm fiziksel acılar onu yer yer süper kahramanlıktan çıkarıp sıradan bir insana dönüştürüyor. Bu da seyircinin Batman’le daha çok özdeşleşmesine yol açıyor. 

GERÇEKLİK HİSSİ İÇİN CGI YERİNE FİGÜRANLAR KULLANILDI

Nolan, gerçeklik hissini verebilmek için eski usul film çekmeyi tercih etmiş. Kara Şövalye Yükseliyor filminin kalabalık sahnelerinde CGI yerine 11 bin figüran kullanmış.
Nolan, Hollywood epik döneminin peşinden gittiği ve büyük bölümünü IMAX tekniğiyle çektiği filmde geniş açılarla bize görkemli görüntüler sunuyor.
Yazın en büyük bombası kuşkusuz ki ‘Kara Şövalye Yükseliyor’.
Şimdilik, bir efsane daha sona eriyor. Batman’in sinema serüveni devam edecek belki ama Christopher Nolan’ın dokunuşuna kim yaklaşacak ya da onu geçecek bilemiyorum.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün