GeriKelebek Kansere kendini unutturacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kansere kendini unutturacak

Kansere kendini unutturacak
refid:14601491 ilişkili resim dosyası

Dr. Cem Cüneyt Elbi ve ekibi, kanser tedavisinde çığır açacak bir yöntem üzerinde çalışıyor. ABD’de, onkoloji hastalıklarının mekanizmaları, yeni ilaçların bulunması ve geliştirilmesi üzerinde araştırmalar yürüten Elbi ve ekibinin üzerinde çalıştığı yöntemle, kanser hücreleri yenilenmeyi unutarak kendi kendilerini yok edecek.

ABD’nin Boston kentinde, Harvard Üniversitesi ve MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) gibi dünyanın önde gelen araştırma merkezlerinin yanı başında, MSD Araştırma Laboratuvarı’nda çalışan Dr. Cem Cüneyt Elbi, kanser tedavisinde yepyeni umutlar vaadeden bir yöntem üzerinde çalışıyor.
Onkoloji hastalıklarının mekanizmaları, yeni ilaçların bulunması ve geliştirilmesi üzerinde araştırmalar yürüten Dr. Elbi ve ekibi, hastalığın tedavisine yönelik çalışmasında umut verici sonuçlar elde etti. Çalışmaları ile ilgili bilgi veren MSD Biyoloji Programı Sorumlusu Dr. Cem Cüneyt Elbi, insan vücudunda hücre DNA’larının her gün yenilenmesi sayesinde yaşamın normal sürebildiğini belirten Elbi, faz-2 aşamasındaki araştırmalarında olumlu sonuçlar aldıklarını ifade ederek, şu bilgileri verdi:

Yenilenmezlerse ölürler

“Mesela güneş altında uzun süre kalan kişilerin hücreleri zarar görür; ama bu hücreler yenilenince sağlığın tehlikeye girmesi söz konusu olmaz. Üzerinde  çalıştığımız araştırmada, bu yenilenme sürecini göz önüne alarak yeni bir yöntem  geliştirmeyi umut ediyoruz. Çünkü kanser hücreleri de kendi kendilerini yenileyebilen hücrelerdir. Eğer bu hücrelere yenilenmeyi unutturursak, kendi  kendilerini yok etmelerini sağlayabileceğiz. Bu tedavi kolon (kalın bağırsak),  yumurtalık, meme ve prostat kanserinin tedavisinde etkili olacak.”

Kişiye özel tedavi önemli

Kanser tedavisinde dünyada artık kişiye özel yöntemler uygulandığını da anlatan Dr. Cem Cüneyt Elbi, “Her hastanın kendine özgü yapısı ve genetiği vardır. Bu nedenle bir kişide etkili tedavi diğerinde işe yaramayabilir. Artık dünyada her hastanın kendi yapısı ve bünyesine özgü tedaviye doğru gidiş var” dedi.
Laboratuvarda, ODTÜ Biyoloji Bölümü mezunu Deniz Özaslan Sipora (33) ve MIT Biyoloji Bölümü mezunu Yusuf Erkul’un da (25) da görev yaptığını kaydeden Elbi, Özaslan’ın, ilaçla ilgili çalışmaların ilk safhasında, Erkul’un ise insandaki hastalıkların aynısının farelerde oluşturulması üzerinde çalıştığını söyledi.

‘Melek yatırımcı’ için Türkiye’de gerekli düzenleme yapılmalı

DR. Cem Cüneyt Elbi, yenilikçi ilaçlarla ilgili Türkiye’deki mevzuatı da şöyle değerlendirdi: “Dünyada büyük ilaç şirketlerinin yanı sıra, ‘melek yatırımcı’ denilen bireysel ve kurumsal yatırımcılar bir araya gelip birçok ülkeye bu alanda yatırım yapıyor. Türkiye de belirli düzenlemelerle bu yatırımcıları çekebilir, yenilikçi ilaçların geliştirilmesi için Ar-Ge ve klinik araştırmalar yapılabilir. Bu konuda üniversite ve bilim adamlarından oluşan büyük birikim var.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle