GeriKelebek Kampçılara Origami yöntemiyle çıtçıtlı bardak, katlanır tabak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kampçılara Origami yöntemiyle çıtçıtlı bardak, katlanır tabak

Tüm yüklerini sırtlarında taşıdıkları için en hafif malzemeyle yola çıkmayı hedefleyen kampçıların hayatı Japonlar’ın kağıt katlama sanatı Origami’den yola çıkarak üretilen plastik tabakalarla kolaylaşıyor. "Orikaso" markasıyla piyasaya sürülen 0,75 milimetre kalınlığında, 32 gram ağırlığındaki katlanabilir tabakalar, basit işlemlerle 10 saniyede fonksiyonel birer tabak çanağa dönüşüyor.

"Smaller, lighter, better" (daha küçük, daha hafif, daha iyi) sloganıyla tüm dünyada satılan plastik ürünler Jay Cousins adlı İngiliz gencin buluşu. Fikir, 25 yaşındaki Cousins’in Avrupa’da sırt çantasıyla seyahati sırasında ortaya çıkmış. Yanında taşıdığı yemek malzemeleri çok yer kaplayınca kağıttan katlayarak oluşturduğu bardaklar, tabaklar hayal eden Cousins, geziden döndüğünde bu fikrinin peşine düşmüş. Ve "kağıt kadar ince, kağıt kadar hafif" ama aynı zamanda dayanıklı yemek malzemeleri üretmek için malzeme aramaya başlamış.

Ürünün az yer kaplaması için mutlaka katlanılabilir olması gerektiğini düşünen Cousins, malzemenin ana maddesi olarak katlanabilen ve katlandıkça daha dayanıklı hale gelen tek plastik türü olan "Polypropylene"i kullanmış. Ortaya düz şekilde duran ancak katlandığında kolayca bardak, kase, tabak haline gelen plastik parçalar çıkmış.

Japon kağıt katlama sanatı Origami’den esinlenerek yarattığı ürüne Japonca’da "plastik katlama" anlamına gelen "Orikaso" adını veren Cousins’in, Flatword UK Ltd. adlı bir şirket kurarak Çin’de ürettirdiği Orikaso, bugün dünyanın dört bir yanında kampçıların gözdesi.

Toksik olmayan besin plastiğinden üretilen malzemeler aynı zamanda "geri dönüştürülebilir" yani çevreci. Kırılmaz malzemeyi Orikaso paketi üzerindeki adımları izleyerek 10 saniyede istediğiniz şekle sokuyorsunuz.

Üstelik seyahat ederken tekrar eski düz haline getirildiğinde çantada neredeyse hiç yer kaplamıyor. Sıcak, soğuk, sıvı yada katı yiyeceklerin konabileceği malzeme kat yerlerinden kesinlikle sızdırmıyor. Çok kolay temizlenen ürünler, şimdilik mikrodalga fırınlara konulamıyor. Ama 100 dereceye kadar sıcaklıktaki tüm yiyecek ve içecekler için kullanılabiliyor. Üstelik bulaşık makinesinde de yıkanabiliyor. Mavi ve kırmızı renklerde satılan değişik orikaso ürünleriyle birlikte bir yemek seti de oluşturulabiliyor. Türkiye’de Adrenalin mağazalarında satılan Orikaso’ların fiyatı 8 ile 15 milyon YTL arasında...

Yorumları Göster
Yorumları Gizle