GeriKelebek Kalpten ölmek Allah’tan değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kalpten ölmek Allah’tan değil

Hürriyet Gazetesi ile ABD’deki ünlü Cleveland Kliniği’nin işbirliğiyle düzenlenen konferans dizisinin ilki Trabzon’da yapıldı. Cleveland Kliniği’nde görevli kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Murat Tuzcu, ‘Türkiye’de kalp krizi ve ani ölümlerin yüzde 90’ı insan ürünüdür, Allah vergisi değildir’ dedi.

HÜRRİYET Gazetesi ve Cleveland Kliniği’nin işbirliğiyle Türkiye’de düzenlenen konferanslar dizisinin ilki Trabzon’da dün gerçekleştirildi. Grand Zorlu Otel’de yapılan bilimsel oturumda, çok sayıda doktora kalp hastalıklarının nedenleri, gelişimi ve tedavisi anlatıldı. Toplantıların ikincisi bugün yine aynı otelde saat 14.00’te, vatandaşa yönelik olarak yapılacak.

DOKTORLARDAN İLGİ

Dünkü oturuma, büyük bölümü Trabzon’da görevli doktor olmak üzere yaklaşık 60 kişi katıldı. Cleveland Kliniği Ateroskleroz Görüntüleme Laboratuvarı Direktörü Prof. Dr. Murat Tuzcu’yu dikkatle dinleyen doktorlar, çeşitli sorular yöneltti.

Toplantıda ayrıca Cleveland Kliniği Ekokardiografi Laboratuvarı Direktörü Dr. Mario Garcia ve CCF Uluslararası Merkezi Başkanı Kardiyolog Dr. Conrad Simpfendorfer, Cleveland Kliniği Elekrofizyoloji Eğitim Program Direktörü Dr. Walid Saliba ve Kardiyolog Dr. Samir Kapadia katılımcıları bilgilendirdi.

Prof. Dr. Murat Tuzcu, Türkiye’de kalp ve damar hastalıklarının nedenleri konusunda şunları söyledi:

ŞİŞMANLIK VE SİGARA

‘Türkiye’deki insanların yarısına yakını sigara içiyor. 50 yaşın üzerindeki insanlarda bile sigara içme oranı yüzde 30-40 civarında. Aşırı kilo Türk insanı için en büyük sorunlardan birisi. İnsanlar düzenli hareket ve egzersiz yapmıyor. Bu 3 sorun bir araya gelince, kalp ve damar hastalıkları için oldukça verimli bir toprak ortaya çıkıyor. Türkiye’de, kalp krizi ve ani ölümlerin yüzde 90’ı insan ürünüdür, Allah vergisi değildir. Ülkemizde, tedavi eden hekimlik anlayışı mevcut. Oysa koruyucu hekimlik anlayışı daha önemlidir. Trabzon’ da başlattığımız bu toplantılarda, koruyucu hekimliğin önemlerini anlatarak, hekimlerin, bulundukları yörelerdeki insanları bilinçlendirmelerini, bilinçlenen insanların da öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmaları suretiyle toplumsal bir eğitim hareketinin öncülüğünü hedefliyoruz.’

Hedef sağlıklı bir Türkiye

DOĞAN
Yayın Holding (DYH) Sağlık Grup Başkanı Dr. Gündüz Tezmen ise, bazı kurumların toplumlara vermek zorunda oldukları hizmetler olduğunu belirtirerek şunları söyledi: ‘Bunlardan birisi de sağlık konusunda bilinçlendirme hizmetidir. Bir medya kuruluşu olarak, ülkemizin 1 numaralı ölüm nedeni olan kalp ve damar hastalıkları konusunda insanlarımızı bilinçlendirme sorumluluğumuz olduğuna inandık ve bu toplantıları gerçekleştirdik. Bu yıl Trabzon ve Adana’yı seçtik. Halkımızın ve hekimlerimizin ilgisi sürdükçe bu toplantıları yaygınlaştırarak her ilde yapmaya çalışacağız. En büyük hedefimiz, sağlıklı ve bilinçli bir Türkiye.’

Toplantının mola sırasında Trabzon Ticaret Borsası yöneticileri, konuk doktorlara fındık ikram etti. Kavrulmuş fındıkları yiyen doktorlar, Karadeniz fındığını beğendiklerini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle