GeriKelebek Kalp hastalıklarında erken teşhis kolaylaştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kalp hastalıklarında erken teşhis kolaylaştı

ABD’de altı aydır uygulanan ve kalp anjiyografisinin bilgisayarlı tomografi ile yapılmasını sağlayan 64 dedektörlü VCT cihazlar, iki aydır Türkiye’de de kullanılıyor.

Son derece hızlı olup, kalbin en hareketsiz anında çekim yapabilen ve bu sayede beş kalp atımında tüm kalp damarlarını görüntüleyen yöntemin kullanıldığı iki merkezden biri olan İstanbul Maçka EMAR İleri Görünteleme Merkezi’nde, bugüne kadar 80 hastaya bakıldı.

Time dergisinin kapak konusu olan bu yeni yöntemle, kasık atardamarından kateterle girilip, kalp atardamarına ilaç verilerek görüntülenmesi yerine, koldaki toplar damardan ilaç verilerek katetersiz olarak kalp damarları gösterilebiliyor.

Kardiolog Uzman Doktor Zeki Özyetek, bu yöntemle hastaya ön hazırlık veya hastanede yatırmak gibi işlemlerin gerekmediğini belirterek şöyle diyor: ‘Yöntemin kolaylığı anjiyografiye bağlı komplikasyon riskini azaltıyor. Kalp damar aterosklerozunun (damar sertliği) erken teşhisi, bu yöntemle kolaylaştığı için gerekli önlemler alınabilecek. Birçok hasta ani ortaya çıkan ve ölüme kadar gidebilen kalp hastalıklarından önceden haberdar olup, gerekli tedavi şansını yakalayabilecek.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle