GeriKelebek Kadınları utandıran sorun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınları utandıran sorun

Kadınları utandıran sorun
refid:13231299-spot ilişkili resim dosyası

Birçok kadının en büyük sorunu kolay bir operasyonla çözüm buluyor

Görülme sıklığı yaşla artmakla birlikte, yapılan değişik çalışmalarda yüzde 11 - yüzde 72 arasında bulunmuştur. Kadıköy Şifa Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Günhan idrar kaçırma problemi hakkında bilgi veriyor;

Doğru tanı ve tedavisinde; idrar tutamama sorununun nedenlerinin tanımlanması, öncelikle, detaylı hasta hikayesinin alınması, en az 3 günlük idrar günlüğünün tutulması, ayrıntılı muayene (vajinal ve abdominal), tam idrar tahlili, idrar kültürü ve antibiyogramının yapılması ve hastanın yaşam kalitesini etkileyip etkilemediğinin araştırıldığı bir formun doldurulup belirli bir skorun üzerinde ise, ürodinamik testin uygulanıp tanısal katkı sağlanması önem taşır.

Ürodinami, sinir sistemleri yardımıyla depolama ve boşaltma görevlerini yürüten mesane kasının aktivitesinin değişik zamanlı olarak ölçülmesi prensibine dayanır.

Biofeedback Tedavisi

İdrar kaçırmanın tiplerine göre, değişik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu tedaviler içerisinde medikal, cerrahi ve / veya medikal ve cerrahinin bir arada uygulandığı tedaviler yer alır. Ayrıca, “Davranış ve Biofeedback Tedavisi” idrar kaçırma hastalıklarında son yıllarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tedavi; öksürmek, hapşırmak veya gülmek gibi karın içi basıncını arttıran her türlü idrar kaçırmalarında (stres tip), yetişememe şeklinde bozukluklarda (urging tip) veya bunların kombinasyonları halindeki durumlarda müracaat edilebilecek bir yöntemdir.

Bu tedavi şekli, ameliyat öncesi ve sonrası uygulandığında başarı şansını arttırmakla birlikte, birtakım ilaçlarla da kombine olarak kullanılabilmektedir.

Burada amaç; bu bölgede bulunan kasların tekrar kasılmasını sağlamak, sıvı alımını denetlemek, kilo vermesini sağlamak ve mesane eğitimini hastaya kazandırmaktır. Yani kısaca hastanın yaşam şeklinin değiştirilmesi prensipleri önem taşır.

Biofeedback tedavi süreci, değişik yayınlarda 10 ile 24 haftaya kadar değişen, haftada 2 veya 3 siklus halinde planlanan şekildedir. Tedavi süreleri 20 ile 30 dakika arasında değişmektedir. Hastane şartlarında yapıldığında, hastayı birebir kontrol etme imkanı sağlanır, doğru kaslarının kasılıp kasılmadığı kontrol edilir.
Yan etkilerinin olmaması ve motivasyonu sağlaması hastalarca kabulünü arttırmaktadır.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle