GeriKelebek Kadınlara ‘kan verin’ çağrısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınlara ‘kan verin’ çağrısı

Kadınlara ‘kan verin’ çağrısı
refid:15122683 ilişkili resim dosyası

İstanbul ile kan bağışında yarışan İzmir, yılda 70 bin ünite kan veriyor. Ancak bağışta kadınların oranı yüzde 9. Yaz mevsimimin gelmesiyle Çeşme, Foça ve Dikili'ye gidecek olan Türk Kızılayı otobüsüne özellikle kadınlardan destek bekleniyor.

Türk Kızılayı'na en çok askerler kan bağışında bulunuyor. Askerleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler izliyor, Camilerde kan bağışı yapanlar üçüncü sıraya yerleşirken, siyasi partiler, hemşehri dernekleri, fabrika işçileri, muhtarlar da en çok kan verenler arasında yer alıyor.

Ramazan ayında kan stokları tükenen Türk Kızılayı, şimdiden önlem almak için İzmir'de kan bağışı otobüsünün direksiyonunu plajlara kırdı. Kızılay, Dikili, Çeşme, Urla, Seferihisar, Foça'da yazlıkçılardan kan alacak. İzmir Kan Bağışı Merkezi Müdürü Burak Yurdakul, bağışçı kadınların oranının yüzde 9 olduğunu belirterek, özellikle kadınların kan vermesini istedi. Yurdakul, “Yazlık yerlerde özellikle gece kan alıyoruz. Kan, tok karnına alındığı için oruç tutulan Ramazan'da bağışlar çok düşüyor. Bu yıl da Ağustos ayına denk gelen Ramazan ayı öncesi yazlık çalışmalarını hızlandırdık. Kan bağışına kadınlar sıcak bakmıyor. Bu nedenle oran, yüzde 9'larda. Oysa kan bağışı en basit organ bağışıdır. Kanın tek kaynağı da insandır. Üç ayda bir düzenli kan verilmesi gerekir. Özellikle kadınlarımızdan bu konuda destek bekliyoruz” dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle