GeriKelebek Kadınlar ve sonbahar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınlar ve sonbahar

Yazın rahatlığına ne kadar da alışmıştık. Sanki yaz hiç bitmeyecek, sonbahar farklı sorunlarla birlikte kapımızı çalmayacaktı. Oysa şimdi kendimizi yeniden hızlı tempoya alıştırmak zorundayız. Sonbahar, özellikle kadınlar için zorlu bir dönem. Gelin, bu mevsimin getirebileceği sorunlara kısaca göz atalım.

Enerji depolama zamanı

Sonbahar geldi. Yaz boyunca dinlenmiş olsanız da kendinizi birden bire yorgun ve isteksiz hissetmeye başladınız. Şunu bilmenizde fayda var ki, mevsim geçişlerinde yorgunluk hissetmek son derece doğal... Enerjinizi yeniden kazanabilmeniz içinse bazı önlemler almak zorundasınız.

Enerji toplamaya, her gün hiç değilse 10 dakika sıkı bir yürüyüş yapmakla başlayın. Sabahın erken saatlerinde yapacağınız kısa yürüyüş, size enerji verecektir. Enerji deposu sayılan yiyecekleri de sofranızdan eksik etmeyin. Tahıl ürünleri ve ekmek, sizin enerji kaynaklarınızdır. Bu arada kafeinli içecekleri gün ortasında, yemekten sonra içmelisiniz.

Enerji toplamak için durmadan kafeinli içecek tüketirseniz, düşündüğünüzün tam tersi gerçekleşir. Kırmızı et, karaciğer ve yeşil sebzelerin de kandaki demir eksikliğini giderdiğini unutmayın. Bildiğiniz gibi, kanda yeterli miktarda demir bulunmazsa, sürekli yorgunluk hissedersiniz. Gün boyunca bol bol da su için. Ara sıra esneyip gerinmekse düğümlenen kasları çözer ve sizi diriltir.

Bacaktaki kırmızı lekeler

Gerçi artık çorapsız sokağa çıkmayacaksınız, ama yine de bacaklarınızda beliren kırmızı lekeler canınızı sıkacaktır. Üstelik o lekelere elinizle bastırınca, canınızın fena halde acıması kaçınılmazdır. Uzmanlar, derinin hemen altında oluşan yağ dokularının bu sorunu yarattığını belirtiyorlar. Vücut ısısının yükselmesi ve sürekli ağrı hissedilmesi de sıkça rastlanan şikayetler arasında...

Doğum kontrol hapları, hamilelik ve bazı ilaçların uzun süre kullanılması da bacaklarda bu sorunu yaratıyor. Bacaklardaki kırmızılıkların bir çeşit alerjiden kaynaklandığını da hatırlatalım. Uzmanlar, genellikle birkaç hafta içinde kırmızılıkların kaybolabileceğini belirtiyorlar.

En büyük sorun uykusuzluk

Günlük hayatınızda tempo ister istemez hızlandı. Çalışan kadınlar, evlerinin günlük işlerini eve döndükten sonra yapmak zorunda kaldıklarından, dinlenmeye pek fazla zaman bulamıyor.

Tabii annelerin de neredeyse 24 saat ayakta kalmaları gerekiyor. Ama unutmayalım, vücudun iyi çalışması, yeterince dinlenebilmeye bağlı.

Yapılan bir araştırmaya göre, kadınlar ortalama olarak günde en fazla altı saat uyuyabiliyorlar. Oysa uzmanlar, gece sekiz saat uykunun şart olduğu kanısındalar. Kaldı ki, gecenin altı saatini bile uykuya ayırabilen kadın sayısı çok az! Gece uykusuz kalınca, ertesi gün normal faaliyetlerinizi sürdürmeniz zorlaşır. Kendinizi yorgun ve isteksiz hissedersiniz.

Birbirini izleyen uykusuz gecelerin ardından vücut yorgun düşer, bağışıklık sistemi zayıflar ve mevsim hastalıkları sıraya dizilir. Bu nedenle ne yapıp edip, uykusuz kalmamalısınız. Özellikle şu yazdan sonbahara geçiş döneminde...

Nefes kokması

Nefes kokmasının çeşitli sağlık sorunlarıyla bağlantısı vardır. Örneğin şeker hastaları, sindirim sistemi sorunu yaşayanlar, diş ve dişeti rahatsızlığı bulunanlar, bu sıkıntıyla karşı karşıya kalabilirler. Nefes kokmasına yol açan sağlık sorunları araştırılıp, gereken tedavi uygulandıktan sonra, elbette koku kesilir.

Öte yandan siz de nefesinizin kokmasını basit bir yöntemle önleyebilirsiniz. Sindirim sorunlarına karşı sıkça kullanılan maydonoz, en etkili doğal nefes temizleyicisidir. Bir kaşık dolusu taze ayıklanmış maydonoz yaprağını, bir bardak kaynar suya atın. Bardağın üzerini örtüp 10 dakika bekletin. Sonra maydonozlu suyla ağzınızı çalkalayıp temizleyin.

Meme kanserine dikkat

Kadınları en çok korkutan hastalıkların başında meme kanseri geliyor. Son yıllarda tüm dünyada meme kanseri vakalarının hızla artması ise haklı olarak kadınları endişelendiriyor. Her şeyi kadere bırakmak yerine meme kanserini önlemek için alabileceğiniz bazı önlemler var.

Öncelikle vücudunuzu iyi tanıyın. Sık sık memelerinizi kontrol edip, bir değişim olup olmadığını araştırın. 20’li ve 30’lu yaşlarda, üç yılda bir doktor kontrolu yaptırın. 40 yaşını geçtikten sonra kontrolleri her yıl tekrarlatın. Ayrıca anneler, bebeklerini emzirmeyi tercih etmeli... Bebeğinizi ne kadar uzun süre emzirirseniz, meme kanserine yakalanma riski o kadar azalır. Bir de mutlaka ailenizdeki kadınların sağlık açısından geçmişlerini araştırın. Eğer ailede meme kanserine yakalanmış biri varsa, meme kontrollerini daha sık yaptırmanız iyi olur. Hareketsizlik de pek çok hastalık gibi meme kanserinin de nedenlerinden biri sayılıyor. Fazla kilolar ile hareketsizlik, tehlikeyi artırıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle