GeriKelebek Kadınlar 4 bin yıl önce de güzelliklerine düşkündü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınlar 4 bin yıl önce de güzelliklerine düşkündü

Kadınlar 4 bin yıl önce de güzelliklerine düşkündü
refid:6781989 ilişkili resim dosyası

KASTAMONU Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen milattan önceki yıllara ait takı ve süs eşyaları, kadınların yaklaşık 40 asır öncesinde bile güzelliklerine düşkün olduklarının bir göstergesi olarak değerlendirildi.

Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne bağlı olarak faaliyet gösteren Arkeoloji Müzesi'nde bulunan M.Ö. 2 bin tarihli makyaj malzemeleri, özellikle kadınların dikkatini çekiyor. Atatürk'ün Şapka Devrimi'ni gerçekleştirdiği bina, Kastamonu’da Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Arkeoloji Müzesi olarak kullanılıyor. Roma Dönemi başta olmak üzere milattan önce birçok eserin sergilendiği müzede, özellikle kadınlara ait makyaj ve takı malzemeleri ilgi görüyor.

M.Ö. 2 bin yıl önce kullanıldığı belirlenen ve Devrekani Kınık kazılarında ortaya çıkan çengelli iğne, cımbız iğne ve tarak gibi kadınların vazgeçemediği makyaj ve bakım ürünleri, özellikle kadınların dikkatini ve ilgisini çekiyor. Kastamonu Arkeoloji Müzesi’nde ayrıca Hellenistik Çağ’da (M.Ö 330-30 yıl) kadınların dini törenlerde kullandıkları tunçtan yapılmış kolye ve diğer takı ürünleri, kadınların yaklaşık 40 asır öncesinde dahi güzelliklerine düşkün olduklarının bir göstergesi olarak ifade ediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle