GeriKelebek Kadın ve pırlanta
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadın ve pırlanta

2000’li yılların modern kadını için yeni ve değişik tasarımların yaratılmasına katkıda bulunmak amacıyla De Beers tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Türk Pırlantalı Mücevher Tasarım Yarışması’nda finale giren eserler göz kamaştırdılar.

Çağla Şikel, ikinci kategorinin birincisi geometrik sallantılı pırlantalı küpeyi tanıttı.

Ceylan Saner, ilk kategorinin birincilik kazanan beyaz altın üstüne mineli, arkası açılıp içine dua konabilen kolyesi ile çok şıktı (sağda).

Binlerce yıldır yeryüzünde olan değerli ve göz kamaştırıcı bir taş olan pırlanta sembolik özellikleri ile yeni bin yıl için en uygun armağan olma özelliğini taşıyacak. İşte pırlantanın bu özelliklerinden ötürü, dünya elmas uzmanı De Beers, Türk mücevher tasarımcılarının, 2000’li yılların pırlanta tasarım yarışmasında milenyum ve pırlantayı yorumlamalarını istedi. Büyük yaratıcılık gerektiren yarışmanın ilk kategorisinde ‘‘tarihi Türk takılarının 2000 yılının yorumu ile yeniden yorumlanması’’ gerkiyordu. Türk tasarımcıları bu kategoride zengin Anadolu medeniyetlerindeki takı kültürünü ve Osmanlı İmparatorluğu’nun takı geleneğini çok etkileyici şekilde yorumladılar. ‘‘2000’li yılların kadını için pırlanta’’ kategorisinde ise daha çağdaş ve modern tasarımlar yer aldı.

Deniz Pulaş, birinci kategorinin ikincilik kazanan pırlantalı mısır koçanı broşu tanıttı.

Duygu Dikmenoğlu, birinci kategoride üçüncü seçilen yeşil altın üzerine burgulu pırlantalı kolye ile...

Selin Toktay başak şekilli pırlantalı broş (sağda) Asuman Krause pırlantalı ve mineli bilezik ve Sevcan Zabit ise beyaz altın üzerine pırlantalı kolyeyi tanıttı.

Milenyum kadını için

Birinci kategori

DereceTasarımSponsor
BirinciA. SucuyanKarizma Müc.
İkinciFüsun SalorStork’s
ÜçüncüF. Soylu M.Sümer Kuyum.
ÜçüncüS. RodopNakşiler Kuy.
FinalistM. PekinDiamond Line

Yorumları Göster
Yorumları Gizle