GeriKelebek Kadın işçinin primini 5 yıl devlet verecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadın işçinin primini 5 yıl devlet verecek

İşsizliğe çare olması beklenen İstihdam Paketi TBMM Genel Kurulu’nda dün gece yasalaştı.

Yasa özetle şu hükümleri içeriyor: Kadın istihdamını teşvik amacıyla işe alınan kadınlar ile 18-29 yaş arasındaki gençlere ait SSK primleri, 5 yıl boyunca kademeli olarak İşsizlik Sigortası Fonundan (İSF) karşılanacak. SSK primlerinin ilk yıl yüzde 100’ü, ikinci yıl yüzde 80’i, üçüncü yıl yüzde 60’ı, dördüncü yıl yüzde 40’ı, beşinci yıl da yüzde 20’sini devlet ödeyecek. 150 ve daha fazla işçi çalıştıran işverene ’anaokulu açma’ ile 500 ve daha fazla işçi çalıştıranın spor tesisi kurma zorunluluğu kaldırıldı. Mevcut mevzuattaki ’Türk Vatandaşı’ ibaresi kaldırıldı, yabancılara Özel İstihdam Bürosu açma yolu açıldı.

GAP’a kaynak

İSF’nda 1 Haziran 2000-31 Aralık 2007 tarihleri arasında biriken devlet payı ve nemasının 2012 yılına kadarki faizi, GAP’a aktarılacak. 2008 yılında, fon nema gelirlerinden 1 milyar 300 milyon YTL, GAP için kullanılacak. GAP’a Fon’dan beş yılda aktarılacak miktar toplam 8 milyar YTL’yi aşacak.

Özürlü primi

Eski hükümlü ve terör mağdurları için işverene getirilen zorunlu istihdam kaldırıldı. 50’den fazla işçisi bulunan özel sektör kuruluşlarında yüzde 6’lık özürlü çalıştırma şartı, yüzde 3’e indirildi. Özürlü işçilerin primleri Hazine’den karşılanacak. İşverenin, terör mağduru ve özürlü çalıştırma zorunluluğu sadece kamuya bırakıldı.

Tehlikeli işler

Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacaklara, mesleki eğitim şartı getiriliyor. Buna göre, mesleki eğitim almamış işçiler, 16 yaşını doldurmamış genç işçiler ve çocuklar gibi ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamayacak.

Ödenek artıyor

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı olacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle