GeriKelebek Kabakulak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kabakulak

QUEEN + PAUL RODGERS

Return of the Champions

(EMI)

ÖNCE özetler: Queen’in hayattaki elemanlarından ikisi (Brian May ve Roger Taylor), rock tarihinin mühim vokalistlerinden Paul Rodgers ve üç takviyeyle (Spike Edney, Jamie Moses ve Danny Miranda) bir turneye çıktı.

Bu turnenin Sheffield ayağında, 9 Mayıs 2005’te verilen konseri kaydeden eski tüfekler, ellerindeki malzemeyi ‘Return of the Champions’ adıyla bir konser albümü olarak yayınladı.

Özetlerin ardından haberi masaya yatıralım. Bu bir Queen albümü müdür? Hayır değildir. Zaten albüm Queen + Paul Rodgers imzasıyla çıktı. Albümde sadece Queen şarkıları mı söylenmiş? Hayır; Paul Rodgers’ın kariyerinden ‘Feel Like Makin’ Love’ ve ‘All Right Now’ gibi mühim parçalar da var...

Peki bu albümü kim dinler? Queen hayranları mı, Paul Rodgers hayranları mı? Bunu bilemem fakat bildiğim bir şey var: Freddie Mercury hayranları için pek sempatik bir albüm olmayacak ‘Return of the Champions’.

Kendimi, örnekleriyle hayatım boyunca karşılaştığım ‘Damardan Queen hayranı’ birinin yerine koyup düşündüğümde, Freddie Mercury’den dinleyip sevdiğim bir şarkıyı, ne kadar iyi olursa olsun bir başka şarkıcıdan duymayı istemeyeceğimi düşündüm. Aksini düşünenler çıkabilir.

Fakat ortada bir sahtekarlık olmaması, işlenen suçtaki en mühim hafifletici sebep. Bir kere Paul Rodgers’ı kadroya dahil edip, ‘Artık Queen budur’ diyerek ortaya çıkmıyorlar, Queen + Paul Rodgers diyorlar.

Sonra sadece Queen arşivine değil, hakikaten kıymetli bir insan olan Paul Rodgers’ın arşivine de girip çıkıyorlar. Toplam 27 şarkı içeren, yaklaşık iki saat süren konser, rock tarihinde aynı kaynaktan çıkıp farklı yataklar bulup akmış iki ekolün buluşma noktası.

Konserlere gidenler eğlenmiştir; bundan kuşkum yok. Belli birkaç albüm dışında konser albümü dinlemeyi çok sevmem. Bu sebepten bana hitap etmiyor. Fakat DVD olarak da edinilebilecek albüm, 1970’lerin rock sound’unu sevenleri mutlu edebilir.

Bana gelince; bir Bad Company veya bir Queen albümünün daha manalı olacağını düşünenlerdenim. İyi müzisyenlerden iyi kaydedilmiş şarkılar diye düşünebilirseniz, işiniz daha kolay olacaktır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle