GeriKelebek Jocelyn Pook için sponsor arıyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Jocelyn Pook için sponsor arıyoruz

Sanlı Ergin'in hayattaki tek işinin, elinizde tuttuğunuz ilavenin art director'u olarak sayfaları yaparken benim ve arkadaşlarımın yazılarını tırpanlamak olduğunu zannediyorsanız, fena halde yanılıyorsunuz. O aynı zamanda müzik sayfalarının da editörü. Hiç şakası yoktur, bu işleri iyi bilir. Görevi verir. Sonucu bekler. Jocelyn Pook'la onu sayesinde tanıştım. Önce müziğiyle, sonra telefonda kendisiyle. Filmi görmüştüm ama, o meşhur sahnedeki (orji, orji!) o müthiş müziğin yaratıcısının kim olduğunu takdir edersiniz ki, bilmiyordum. Sanki siz biliyordunuz. Sadece Sanlı biliyordu, tamam mı? Arayıp, tarayıp, bulmuş. ‘‘Konuş’’ dedi, konuştum. Ne derse yaparım. Kendi aramızda para toplayıp, Jocelyn'i konser vermek için Türkiye'ye getiremeyeceğimiz için, bir sponsor'un bu hayır işine el atmasını bekliyoruz.

‘‘Eyes Wide Shut’’taki orji sahnesini gördük. Sıra o sahnedeki müziğin yaratıcısında...

Bayıldım ''Flood'' isimli albümünüze. Ama tuhaf, bazıları benim gibi ölüp bitiyor, bazıları ise nefret ediyor! Arası yok. Bu sizin kişiliğinizden mi kaynaklanıyor? Yani öyle midir, bazıları sizi çok sever, bazıları ise nefret mi eder?

- Kişiliğimin bana özel olan yanları öyledir. Karanlık ve melonkolik bir tipim ben. Bunlar da yansıyor ürettiğim işlere. Çok sosyal bir tip değilim.

Herkese sordum yaptığınız müziğin türünü. Bu nedir Allahaşkına, dedim. New Age mı, etnik müzik mi, kilise müziği mi, Orta Çağ müziği mi? Ne?

- Bilsem. Biri çıkıp bana söyleyecek diye, ben de bekliyorum aslında! ‘‘New Music’’ ya da ‘‘Eternal Music’’ kategorisinde görenler var. İtiraz etmiyorum. Ama benim etnik ve lokal etkilerden de beslendiğim doğru, dolayısıyla ‘‘World Music’’ yaptığımı düşünenler de var. Ama background'um daha çok Michael Nyman ve Philip Glass'ınkine benziyor.

‘‘Eyes Wide Shut’’ (Gözler Tamamen Kapalı) filminde ‘‘Flood’’ adlı albümünüzden bir parça var. Orji sahnesi için özel olarak mı yapıldı o parça?

- Stanley Kubric, o albümü daha önce dinlemiş, koreograf provaların birinde çalıyormuş. O da, orji sahnesi için çok uygun diye düşünmüş. Bana anlattı. Henüz o sahne çekilmemişti, uzun uzun sahneyi tanımladı. Eve gidip başka müzikler yazdım. Fakat sonra ilk müziği biraz geliştirip kullandık. Yani ben üzerinde tekrar çalıştıktan sonra. Ve o sahneyi, müziğe uygun çekti.

STANLEY KUBRICK İSTEDİ

Bir orji sahnesine müzik yazmak sizi rahatsız etti mi?

- Daha çekilmiş olan bir şey yoktu. Hayal etmeye çalıştım. Çok da huzursuz olmadım.

Filmi sevdiniz mi?

- Sizin albümüme söylediğiniz şey gibi: İnsanlar o filmi ya çok severler ya da nefret ederler! Öyle bir film! Sevdim aslında, kişisel eleştirim biraz demode olması. Biraz eski. Ama sevdiğim çok bölüm vardı.

Müziğiniz uygun muydu o sahneye?

- Ben bunu değerlendiremem ki. Ben sevdim. Stanley de sevdi.

Yıllar önce Bo Derek'in oynadığı Bolero filminden sonra, bir moda yayılmıştı: Herkes Bolero'yu dinleyerek sevişiyordu. Şimdi de sizin müziğiniz eşliğinde grup seks mi yapacak!

- O orji sahnelerinde tam olarak sevişilmiyor ki. Bilmem. Belki grup sekslerde de benim müziğimi dinlemeye başlarlar...

Bütün müzikler bir çağa aittir. Sizinki hangi çağa ait?

- Farklı elementleri bir araya getiren bir müzisyen olduğumu düşünüyorum. Farklı etkileri. Farklı sesleri. Rüzgar sesi. Ya da 15 yüzyıldan sesler. Biraz nostalji var, eski bir masumiyet var. Ama aynı zamanda tele sekreterime bırakılmış mesajları da kullanıyorum. Ben fikirlerle oynuyorum. Çok keyif alıyorum bu kombinasyonlardan. Dolayısıyla, ‘‘Flood’’ albümü 10. yüzyılla 20 yüzyıl arasındaki bir zaman dilimini anlatırken, bir başka projede farklı bir şey yapıyorum.

Biz Müslüman bir ülkeyiz. Kullandığınız seslerin bir kısmı bize yabancı, ama yine de insanlar bayılıyor. ‘‘Benim albümüm Türkiye'de ha! Çok saçma’’ dediğiniz olmuyor mu?

- Oldum olası eski ve derin kültürler beni etkiliyor. Sizin ülkeniz de öyle.

Hiç Türkiye'ye geldiniz mi?

- Ne yazık ki hayır. Merakla insanların müziğime tepkilerini bekliyorum. Yoksa çok isterim gelmek.

Konser vermek ister misiniz?

- İnanılmaz isterim. Konser vermeye gelen çok insan var mı?

Dalga mı geçiyorsunuz!

- Yani yeteri kadar büyük bir dinleyici kitlesine ulaşabilir miyim? Benim müziğimin Türkiye'de ilgi çekip çekmeyeceğini bilmiyorum da...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle