GeriKelebek İzmit'in Kırmızı Yorgunları İstanbul'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmit'in Kırmızı Yorgunları İstanbul'da

Çağdaş Türk Tiyatrosu’nun genç kuşak yazarlarından Özen Yula ve genç kuşak yönetmenlerinden Emre Koyuncuoğlu’nun buluştuğu İzmit Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenen, "Kırmızı Yorgunları" 20-21 Nisan’da Moda Oyun Atölyesi’nde. Kırmızı Yorgunları, günümüze dair bir alternatif günce gibi…Oyun, günümüz insanının, amaçlarını, inançlarını, umutlarını yitirmiş, boşlukta dolaşan günümüz insanının ve hepimizin biraz içinde bulunduğu kayboluşunun öyküsü.

Adlarını bile çizgi romanlardan alan, gerçekle, gerçek dünyayla, gerçek kimlikleriyle yüzleşemeyen, biraz kaçak, biraz yorgun, önermesi olmayan, başkaldırmayan bir alternatif bu.

Özen Yula şimdiden ödüllere boğulmuş bir yazar. Son yılların dikkat çeken oyunları listesinde yer alan “Kırmızı Yorgunları”nı Emre Koyuncuoğlu farklı bir yaklaşımla sahneye taşıyor.

Daha çok alternatif oyunlara imza atan Koyuncuoğlu ilk yönetmenliğini İzmit Şehir Tiyatrosu’nda Açık Tiyatro kapsamında sahnelediği Mutfak Kazaları ile yaptı. Bu ilk çalışmasıyla yurtiçi ve yurtdışında bir çok festivale davetli olarak katıldı. İkinci oyunu  “Hayat Devam Ediyor” la İstanbul Şehir Tiyatroları ve İzmit Şehir Tiyatrosu arasında  bir ortak yapım gerçekleştirdi.

İzmit Şehir Tiyatrosun’da sahnelenen bir çok oyunun dramaturgluğunu yapan Koyuncuoğlu, kurumiçi ve kurumdışı Modern Dans çalışmalarını sürdürüyor.

 “Kırmızı Yorgunları”nın dekor-kostüm tasarımı’nı Efter Tunç, ışık tasarımı’nı Yaşar Demirkıran, yaptı. Oyunda kullanılan müziklerin tasarımı ve düzenlemesi Erdem Helvacıoğlu’na ait.

Kırmızı Yorgunları’nı  bir çeşit buluşma oyunu yapansa; yıllarını tiyatroya veren Suna Selen ve tiyatro yazıları ve röportajlarıyla da tanıdığımız genç oyuncu Bengi Heval Öz, İzmit Şehir Tiyatrosu oyunlarında unutulmaz portreler çizen Esra Bezen Bilgin, Barış Falay, Yaşar Özveri’nin aynı sahneyi paylaşmaları.

“Kırmızı Yorgunları” Moda temsilleri, İzmit Şehir Tiyatrosu ile Oyun Atölyesi’nin karşılıklı sahne değişim programları çerçevesinde gerçekleşiyor. Kırmızı Yorgunları’nın hemen ardından, 29 ve 30 Nisan tarihlerinde ‘Azizname’ İstanbul’un Anadolu yakasındaki seyirciyle buluşacak.

İzmit Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sanat İletişim Direktörlüğü
Tel: 0.262.311 59 09-10
İzmit Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Yahya Kaptan 41050 İzmit
tiyatro@izmit-bld.gov.tr

oyun atölyesi
Dr. Esat Işık Cad.
No:15
Moda Kadıköy - İstanbul   
Büro Telefon : 0 216 349 98 78 - 0 216 349 98 79
Gişe Telefon : 0 216 345 39 39       


Yorumları Göster
Yorumları Gizle