GeriKelebek İyi makyaj için sadece beş dakika yeter
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İyi makyaj için sadece beş dakika yeter

İyi makyaj için sadece beş dakika yeter
refid:17678463 ilişkili resim dosyası

Nicole Kidman, Heidi Klum, Liz Hurley, Bill Clinton ve Muhammed Ali’nin kamera karşısındaki görünümlerinin yaratıcısı, Babor Kozmetik Uluslararası Makyaj Direktörü Peter Schmidinger (42) geçen hafta Türkiye’deydi. ‘Az, daha fazladır’ mottosuyla makyajda farklı bir tarz yaratan Schimidinger Türkiye’de çok sayıda yüz arasından makyaj yapmak için altın orana sahip Nez’i seçti.

Bugüne kadar kimlerle çalıştınız?
- Heidi Klum, Nicole Kidman, Kate Moss, Naomi Campbell, Muhammed Ali, Bill Clinton... Çalışırken bu isimler benim için ‘bir ünlü’ değil, sadece bir yüz oluyor. Herkes gibi onların da tek istediği güzel görünmek ve kendilerini iyi hissetmek. Onlarla çalışırken normalden farklı bir iş yapmıyorum; amaç ilk defa gördüğüm birini kısa süre içinde mükemmelleştirmek!
En çok hangi bölgeyi ‘mükemmelleştirmek’ durumunda kalıyorsunuz?
- Naomi Campbell göz çevresindeki siyah halkaları kapamak için bolca parlatıcı ister. Herkesin ayrı bir isteği oluyor ama tek karar verici onlar değil. Moda şovlarında nasıl görünmeleri gerektiğine tasarımcılar karar veriyor. Mesela Kate Moss’la Calvin Klein defilesinde çalışmıştık. Calvin fazla parlatıcı kullanmamam için beni uyardı; çünkü şov için Kate’in daha karanlık görünmesi gerekiyordu.
Şimdiye kadar makyaj yapmaktan en çok keyif aldığınız kişi kimdi?
- Catherine Zeta Jones. Çok kibar, sempatik ve rahattı. Suratsız, hiç konuşmayan ve sadece su içen modeller gibi değildi.

KAŞ MODASI DEĞİŞTİ

Yaz makyajında son moda nedir?
- Doğallık... Bu yaz, makyajı göremeyeceğimiz, basit ama zarif bir görünüş var. Ağır makyajlar olmayacak. Göz, elmacık kemiği ve dudaklarda aynı tonlarda parlaklık ve kuvvetli maskaralar kullanılacak.
Herkes, her makyajı yapabilir mi?
- Hayır, herkes yüzüne uygun makyaj yapmalı. Oval ve yuvarlak yüzler, kare ve üçgen yüzlerden farklı çizgiler taşır ama üç adımda tüm yüz tiplerini güzelleştirebilirsiniz. İlk adım parlaklık. Gözler ve dudak çevresine mutlaka bir parlaklık verilmeli ki göz ve dudaklar ortaya çıksın. İkinci adımda kaşlar ele alınmalı. Eskiden kadınlar kaşlarının tam gözbebeği hizasında kavis yapmasını isterdi. Artık moda, göz bitimi hizasında kavis. Bu da açık gözler, çıkık elmacık kemikleri demek. Son olarak allık... Birçok kadın allıklarla ilgili hiçbir şey bilmez. Mesela küçük bir fırça kullanmalısınız çünkü büyük fırça yüzünüzün yüzeyinde dağılır ve boya her tarafa yayılır. Sonra kulaklardan elmacık kemiklerine doğru boyamalısınız. Yuvarlak ve oval yüzlüler, elmacık kemiklerini ortaya çıkarmak için kemiklerin altına doğru fırçalamalı. Eğer kare veya üçgen yüz şekliniz varsa, elmacık kemiğinin üzerini boyamalısınız. Böylece yüzdeki sertlik yumuşar.
Makyajla herkesi güzelleştirebilir misiniz?
- Kesinlikle! Hem de saniyeler içinde. Ben makyaj sanatçısı değil bir yüz tasarımcısıyım.

DÖRT ADIMDA GENÇ GÖRÜNÜM

Eğer makyajdan hoşlanmıyorsanız veya makyaj için zamanınız yoksa küçük bir miktar fondöteni gündüz kreminize karıştırın; hızla yüzünüze uygulayın. Bu işlem size genç bir görünüm kazandıracaktır. Buna ek olarak tazelik de isterseniz, elmacık kemiklerinizin üzerine veya altına biraz allık sürün. Makyajınızı maskara ve dudak parlatıcısıyla tamamlayın ve hazırsınız! Eğer bu süreye iki dakika daha eklerseniz, göz kalemi de kullanabilirsiniz. Çoğu kadın göz kaleminin ucuyla kirpiklerin üzerini çizer. Oysa doğru yöntem, kalemin düz yanıyla kirpiklere bastırmaktır. Farklı baskılar, gözde dalgalar yaratır ve daha güzel görünür.

AZ HER ZAMAN İYİDİR

Aynı anda hem çok renkli gözler, hem de güçlü dudaklar en büyük makyaj hatası. İyi makyajın sırrı bir noktada yoğunlaşmaktır. Ya gözler ve elmacık kemikleri, ya da dudaklar. İkisi birlikte çok fazla oluyor. Az her zaman daha iyidir! Bir kadın gördüğünüzde, onun makyajına değil kendine bakarsınız. Bu arada yaptığınız az makyajla nereyi öne çıkaracağınız da sizin nasıl rahat hissedeceğinizle ilgili.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle