GeriKelebek İşte Züğürt Ağa’nın sırrı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte Züğürt Ağa’nın sırrı

Sonunda Şener Şen’in hayatı da kitap oldu. Bu kitapla birlikte Şen’in, İstanbul’a ilk geldiğinde Züğürt Ağa’daki gibi işportacılık yaptığı ortaya çıktı.

Giovanni Scognamillo tarafından yazılan ve Kabalcı Yayınları’ndan çıkan ‘Şener Şen Kitabı’, usta oyuncunun bilinmeyen yönlerini gözler önüne seriyor. Kitap, Adana’dan İstanbul’a gelen Şener Şen’in, tıpkı Züğürt Ağa filminde olduğu gibi işportacılık yaptığını da ortaya çıkarıyor. Usta oyuncu, Sirkeci’de yolun kıyısına kurduğu tezgahta eşarp satarken, daha ilk gün zabıtalara yakalanıyor.

Dolmuş şoförlüğü de var

İstanbul’daki işportacılık macerasından önce Muş, Malazgirt ve İzmit köylerinde üç yıla yakın bir süre öğretmenlik yapan Şener Şen, bu deneyimini Gönül Yarası filminde canlandırdığı Názım Öğretmen rolüne de yansıttı. İstanbul’da işportacılık dışında iplik fabrikasında iki yıl boyunca işçi olarak çalışan Şen, daha sonra ehliyet alarak Kasımpaşa-Sirkeci arasında dolmuş şoförlüğü yapıyor.

1967’de hayatı değişti

Şener Şen’in yıllar sonra filmlerinde besleneceği bu hayatı 1967’de değişiyor. Ergun Köknar’ın desteğiyle, 1980’e kadar tam 13 yıl boyunca muhtelif işler yapacağı İstanbul Şehir Tiyatrosu’na giriyor. Çünkü o yıllarda, Şehir Tiyatroları’na figüran olarak eğitimsiz oyuncular da alınabiliyor.

Liseye gelme dediler

26 Aralık 1941’de Adana’da doğan Şener Şen işportacılıktan dolmuş şoförlüğüne kadar pek çok iş yaptığı İstanbul’daki ilk yıllarını şöyle anlatıyor: ‘O zamanlar henüz teşekkül halinde olan Zeytinburnu’na yerleştik. Her türlü insanla iç içe yaşadım. Yani biraz gecekondu çocuğuyum ben.’ Daha sonra Bakırköy Ortaokulu ve İstanbul Erkek Lisesi’nde okuyan Şener Şen, lise 1’i üç yıl okumuş:

‘Liseye kadar her şey normal gitti. Fakat lisede bir şey oldu, 1’den 2’ye geçemiyorum. Üçüncü sene dediler ki, ‘Niye geliyorsun evladım? Gelme, bekle biraz.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle