GeriKelebek İşte mutluluk raporu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte mutluluk raporu

Milenyumda insanların en büyük derdi mutsuzluk. Ufacık sorunlar bile bizi yıkmaya yeterken, Amerika'da yayımlanan ‘‘Mutluluk Raporu’’, olaya bir nokta koydu. İşte, hayatımızı zehir etmeyen küçük mutluluklar...

Araştırmacılar, hayatımızı kolaylaştırmak, daha mutlu ve daha huzurlu olmamızı sağlamak için harıl harıl çalışıyorlar. Hemen her gün, yeni ve ilginç bir araştırmanın sonuçları dünyaya açıklanıyor. Son günlerde Amerika'da en çok tartışılan araştırma raporu ise Mutluluk raporu. Pennsylvania Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde görevli araştırmacılar, mutluluk sağlayan önemsiz unsurların bir dökümünü yapmışlar. Çalışmalardan sonra varılan sonuçlar gerçekten şaşırtıcı.

Araştırmacılara göre, insanlar sahip oldukları şeylerle sahip olmaları gerektiğine inandıkları şeyleri karşılaştırdıkları zaman rahatlıyorlar. Örneğin Olimpiyat atletlerini ele alalım: Araştırmaya göre, bronz madalya kazananlar, gümüş madalya kazananlardan daha mutlu oluyorlar. Neden? Yarışmada ikinci olanlar, çok az bir farkla birinciliği kaçırdıklarına üzülüyorlar. Ama bronz madalya alanlar yani üçüncülüğü kazananlar, yarışmalardan madalyasız dönmelerine ramak kaldığını düşünüyorlar ve hiç değilse bir madalya alabildikleri için seviniyorlar. Bu atletler, ne istediklerini bildikleri için mutluluğu yakalamaları kolay.

Oysa çoğumuz, hayattan neler beklediğimizi pek bilemeyiz. Bir örnek verelim: Ne yemekten hoşlanırsınız? İşte kolay bir soru. Cevabı hazır olsa gerek. Hayır. Bir anda yemekler konusunda karar vermenin zor olduğunu farkedersiniz. Aklınıza bir sürü yemek ismi gelir ama bunların arasından seçim yapmakta zorlanırsınız.

Büyük olaylar geçicidir

Büyük bir olay elbette bizi sevindirir ve bu şekilde kendimizi daha mutlu hissederiz. Ama kötü bir olayla karşılaştığımız zaman da içimiz kararır. Bu iddiayı psikologlar, hem doğruluyorlar hem de karşı çıkıyorlar Aşık olmak, büyük bir mirasa konmak, daha iyi bir göreve atanmak, sevindirici, mutlu edici olaylar sayılabilir. Fakat bunların getireceği mutluluk yerini çok kısa sürede huzursuzluğa bırakacaktır. Ayrıca o büyük sevincin yaşandığı dakikalar geçtikten sonra kişiler kendilerini büyük bir boşluk içinde bulabilirler. Küçük mutluluklar biriktikçe, kendimizi sürekli olarak mutlu hissedebiliriz. Her yeni zevkin tadını çıkarmaya bakın. Çevrenizdeki güzellikleri görmeyi öğrenin. Hayattan daima büyük mutluluklar beklemenin doğru olmadığını, çok büyük mutlulukları bir boşluğun ve bir yabancılaşmanın izlediğini unutmayın.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle