GeriKelebek İşte Kösem Sultan
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte Kösem Sultan

İşte Kösem Sultan
refid:14035085 ilişkili resim dosyası

Osmanlı sarayının en kudretli validelerinden Kösem Sultan, nam-ı diğer Mahpeyker'in entrikalarla dolu hayatı beyazperdeye aktarılıyor.

FİLMDEN FOTOĞRAFLAR

Osmanlı sarayının en kudretli validelerinden Kösem Sultan, nam-ı diğer Mahpeyker’in entrikalarla dolu hayatı beyazperdeye aktarılıyor. Kelebek, 4 milyon dolarlık bütçesiyle dikkat çeken filmin Gebze’deki setine girdi, Kösem Sultan’ın olgunluk dönemini canlandıran usta sanatçı Selda Alkor’dan yapım hakkındaki detayları öğrendi.

2003’teki “Asmalı Konak-Hayat”tan bu yana uzun metrajlı bir filmde çalışmamıştınız. Sizi neden başka projelerde göremedik?
- Safa Önal’a vefa borcu olarak tüm Yeşilçamlılar ile “Hicran Sokağı” diye bir iş yaptık, daha sonra bir şey yapamadık. Bunun nedenini yapımcılara sormak lazım. Beni dizilerde görmek, yapımcılara daha güzel geliyor herhalde...
? “Mahpeyker” filminde Kösem Sultan’ın olgunluk dönemini canlandırıyorsunuz. Size teklif geldiğinde ne hissettiniz?
- Çok mutlu oldum. Senaryonun Avni Bey (Özgürel) gibi tarihi çok iyi bilen birinin kaleminden çıkması, teklifi kabul etmemde önemli bir etkendi. “Boleyn Kızı”, “Elizabeth” gibi tarihi filmler dünyada nasıl başarı sağladıysa, “Mahpeyker”in de hem ulusal hem de uluslararası alanda çok önemli bir film olacağına inanıyorum.
? Daha önce Kösem Sultan hakkında bilgi sahibi miydiniz?
- Evet... Osmanlı dönemindeki en önemli sultanlardan biri olduğunu biliyordum. 10 yıl boyunca Osmanlı Hanedanlığı’nı idare etmiş bir kadın Kösem Sultan. 4. Murad yetişene kadar, işleri o yürütmüş. Tarihte onun için, “Kösem Sultan olmasaydı, Osmanlı saltanatı 16’ncı yüzyılda biterdi” deniyor.

SETİ GÖRÜNCE ŞOKE OLDUM

? Kösem Sultan boğularak öldürülmüş. Siz bu sahneyi henüz çekmediniz, değil mi?
- Hayır, çekmedik. Ekip iki haftadır çalışıyor, bense dört gündür setteyim. Önümüzde beş hafta daha var. şimdilik güzel sahneler çekiyoruz. Daha ağır sahneler ileride çekilecek.
? Bu filmin setine ilk girdiğinizde ne düşündünüz? Beklentilerinizin karşılığını aldınız mı?
- Ben seti görünce şoke oldum. Hatta “Çok mu gerilerde kaldım” diye düşünmeye başladım. Platosu, yönetmenleri, kısacası her şeyiyle “Mahpeyker”in çok özel bir film olduğunu düşünüyorum.
? Kostümlerinizi sadece giymek bile uzun zaman alıyor. Onlar üzerinizdeyken rol yapmakta zorlanmıyor musunuz?
- Kostümler gerçekten muhteşem. Ama o dönemin kadınları bu giysileri nasıl taşımış, doğrusu ben de çok merak ediyorum. Benim gibi gücü kuvveti yerinde bir hanım için bile çok zor bunları taşımak! Ama her şeye rağmen çok güzel kıyafetler. Bizim giydiklerimiz, birebir taklit edilmiş ve modernize edilmiş kostümler.

ATATÜRK ZAMANINDA YAŞAMAYI İSTERDİM

? “Mahpeyker” 17’nci yüzyılda geçiyor. Peki siz hangi devrin kadını olduğunuzu düşünüyorsunuz?
- Ben oyuncu olarak hangi dönemi oynuyorsam, o dönemin içinde oluyorum. Ama gerçek hayatta, Atatürk zamanında yaşamayı arzu ederdim. Cumhuriyet çocuğu olmaktan yanayım.
? Kösem Sultan’ın gençliğini Damla Sözen oynuyor. Onun oyunculuğunu nasıl buluyorsunuz?
- Damla çok şeker ve çok başarılı bir kız. “Bornova Bornova” filmiyle Antalya’da En ıyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü almıştı... Burada önemli olan, insanların canlandırdığı kişilere bire bir benzemeleri değil, oyunlarıyla olayları yaşatabilmeleri. Ben Damla’yı çok başarılı buluyorum. Dilerim uzun yıllar bu başarısını sürdürür.

AMATÖR RUHLA ÇALIşMAK BANA GÜÇ VERıYOR

? Meslekte 46’ncı yılınızı kutluyorsunuz. Nasıl geçti bu koskoca 46 yıl?
- Ben bir kadına nasip olmayacak kadar evlada sahibim. Çok şanslıyım, birçok çocuğum, birçok torunum var ve hepsi oynuyor. Bu meslek insana özel şeyler yaşatıyor. Uzun yıllar zorluklarını çekmenin sonucu güzel oldu. Bizimki bir bayrak yarışı. Biz devraldığımız bayrakları elden ele geçirip uzun yıllar Türk sinemasını çok daha özel yerlere getireceğiz.
? Peki heyecan kaldı mı?
- Kalmasa bu meslek yapılmaz. Dizi ya da sinema filmi olsun, her defasında o heyecanı hissediyorum. Hatta ilk günlerde heyecandan uyuyamadan gidiyorum setlere. Ne kadar profesyonel olursam olayım, amatör ruhla çalışmak bana her zaman güç veriyor.
? Yakın zamanda başka projeleriniz olacak mı?
- Bu ara sinema teklifi gelmeye başladı. Hani insanın nefes almasını değiştiren hikayeler olur ya bazen, öyle senaryolar var. Birkaç sinema filmi teklifini değerlendiriyorum şu sıralar.

Mahfiruz Sultan

“Mahpeyker” filminde, Tolga Karel’le yaşadığı ilişkiyle adını duyuran Öykü Çelik de rol alıyor. Çelik, Kösem Sultan’ın haremdeki en büyük rakibi ve II. Osman’ın annesi Mahfiruz Sultan’ı canlandırıyor.

PRODÜKSıYON NOTLARI

?  “Mahpeyker”, ıstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı’nın desteklediği tek sinema filmi.
?  Filmin yönetmenliğini, uzun yıllar Avustralya’da başarılı projelere imza atmış Tarkan ve Cem Özel kardeşler; yapımcılığını ise TFT Film adına Ayfer-Avni Özgürel çifti üstleniyor. Filmin senaryosunda da Avni Özgürel’in imzası var.
?  Kösem Sultan’ın gençliğini Damla Sönmez, 60’lı yaşlarını Selda Alkor, I. Ahmet’i ise Gökhan Mumcu canlandırıyor.
? Galatasaray’ın ıspanyol kondisyoneri Albert Roca’nın manken sevgilisi Bonnie Ramirez de filmde rol alıyor.
? Çekimler için, Topkapı Sarayı’nın iç mekanları ölçeklendirilerek Gebze yakınlarına bir plato kuruldu. Dış mekan çekimleri ise Topkapı Sarayı, Yedikule Zindanları, Haseki Külliyesi ve Hünkar Kasrı’nda yapılıyor.
? Yapımda üç boyutlu animasyon teknikleri de kullanılıyor.
? Çekimleri için 500’ün üzerinde dönem kostümü hazırlandı. .
? Filmin, kasım ayında vizyona girmesi bekleniyor. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle