GeriKelebek İstanbul'da İzmirli bir ressam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'da İzmirli bir ressam

Resim çalışmalarını İzmir'de sürdüren genç sanatçı Erdoğan Zümrütoğlu İstanbullu sanatseverlerle tanışıyor. Sanatçının Bir Ressam Bir Şair adlı sergisi, 1 Şubat'tan başlayarak 1 Mart tarihine kadar Bir Kültür Sanat Merkezi'nde izlenebilecek.

Erdoğan Zümrütoğlu sergide yeralan yapıtlarında, modernleşmenin dışavurumcu otoportresini şair- yazar Antonin Artaud'nun dünyası ile kurduğu diyaloğu ortaya koyuyor. Ressam, şairin ayrıksı, karamsar, gizli, mahrem, ölümcül dünyasında hissettikleri ile kendi geçmişini ve bugünü eleştiriyor.

"Bir Ressam ve Bir Şairin Karşılaşması" olarak da tanımlanabilecek sergi, sanatın iki farklı disiplini arasındaki ucu açık ilişkiyi sorguluyor. Bu karşılaşmada aslında kendi kimliğini bulan Ressam, Şairin geride bıraktıklarından hareketle şu sorulara ulaşmaya ve ulaştıklarını ekspresif boya darbeleriyle tuvale aktarmaya çalışıyor.

"Geçiciliğin belgesi olarak, kimim ben?" "İnsanoğlu dünya ile nasıl anlaşabilir?" "Görünüşte rastgele bir araya gelen oluşumlar arasında nasıl bir varoluşsal ilişki vardır?" "Yaratılışın ardındaki sır ne?" "Toplumsal rolde sanatçıya hangi sorumluluklar düşer?"

Resimlerini büyük bir sonsuzluk korkusu olarak tanımlayan Erdoğan Zümrütoğlu, bu sergi ile resim ve edebiyat dünyasının birbirine zıt imgelerini karşı karşıya getiriyor.

Bir Kültür Sanat Merkezi
Valikonağı Cad. Madalyon Sok.
No: 9 
Nişantaşı/İstanbul
Tel: 0(212) 291 28 71


Yorumları Göster
Yorumları Gizle