GeriKelebek İstanbul’un fethi başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul’un fethi başladı

İstanbul’un fethi başladı
refid:14549586-spot ilişkili resim dosyası

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethini en gerçek haliyle gözler önüne serecek olan ‘Fetih 1453’ filminin ikinci aşama çekimleri 3 Mayıs’ta başlıyor. Sadece sanal gerçeklik teknolojisine 2 milyon dolar bütçe ayrılan film, bugüne kadar Türkiye’de yapılan en görkemli film olma iddiasında.

Türk ve İslam dünyası açısından büyük öneme sahip olan Fatih Sultan Mehmet’in destansı İstanbul fethi ilk defa seyirciyle buluşacak. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Faruk Aksoy’un üstlendiği, senaryosu Attila Engin tarafından kaleme alınan ‘Fetih 1453’ filminin üç aşamalı olarak planlanan çekimlerinin ilk aşaması tamamlandı, montajlandı ve tüm görsel efektleri bitirildi. İkinci aşamanın çekimleri ise 3 Mayıs tarihinde başlıyor.
Oyuncu eğitmenleri, savaş koreografları, dublörler ve atlı sahnelerde kullanılacak dövüş ustalarının yurt dışından özel olarak getirtilen film, gerçek çekimin getirdiği sınırlamaları ortadan kaldıran sanal gerçeklik teknolojisine 2 milyon dolar bütçe ayrıldı.

Sanal gerçeklik yaratıldı

İstanbul, Mersin, Edirne ve Yalova’nın 4 ayrı çekim mekanı olarak belirlendiği filmde şu anda var olmayan birçok tarihi mekanı tekrar canlandırmak için Hamit Keleş’in yönetiminde, sanal gerçeklik teknolojisine baş vuruluyor. Araştırması 19 kişilik bir ekip tarafından yapılan dönem mimarisinin tüm öğeleri, green-box ve blue-box tekniklerinin uygulandığı stüdyo çekimlerinde hayata geçirildi. İstanbul’un fethi ve Fatih Sultan Mehmet’in kişiliği üzerinde odaklanan filmin görsel gerçeklik bütünlüğü için dekor ve kostüm araştırmaları titizlikle yürütülüyor.
Çeşitli Osmanlı ve Bizans yapıları ve sokakları, Mimar Sinan Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Bizans Tarihi Uzmanı  Doç. Dr. Gülgün Köroğlu ve Bizans Mimarisi Danışmanı Massimo Farinelli tarafından yapılan dönem mimarisi araştırmaları sonucunda, 15 bin metrekarelik alan üzerine dekore edildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle