GeriKelebek İstanbul Film Festivali'nde geri sayım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul Film Festivali'nde geri sayım

İstanbul Film Festivali'nde geri sayım
refid:3799106 ilişkili resim dosyası

Bu yıl 1 ile 16 Nisan tarihleri arasında 25'nci kez düzenlenecek olan Uluslararası İstansbul Film Festivali için geri sayım başladı. Festivalin ulusal yarışma bölümünün seçici kurulu başkanlığını Zuhal Olcay üstleniyor. Bu bölüme son başvuru tarihi ise 31 Ocak 2006.

Ulusal Yarışma Seçici KUrulu'nun başkanlığını Zuhal Olcay üstleniyor. Yönetmen Reis Çelik, yazar ve öğretim üyesi Leyla Özalp, Almanya’nın Tagesspiegel ve İsviçre’nin Tagesanzeiger gazetelerinin film eleştirmeni Daniela Sannwald ve Venedik Film Festivali, Le Giornate degli Autori – Venice Days Bölümü Direktörü Giorgio Gossetti szeçici kurkulun diğer üyeleri.

Uluslararası İstanbul Film Festivali 2006’da 25. yılını kutlayacak. 1-16 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan 25. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma’ya katılmak isteyen Türk filmlerinin, 31 Ocak Salı günü akşamına kadar Festival Merkezi’ne (İKSV İstiklal Caddesi No: 146 Beyoğlu) başvurmaları gerekiyor. Yarışma yönetmeliği ile başvuru formları, Festival Merkezi, SESAM veya www.iksv.org/film adresinden temin edilebilir.

Ulusal Yarışma Jürisinin seçtiği En İyi Film ve En İyi Yönetmen’e Kültür ve Turizm Bakanlığı ödül olarak 40.000’er YTL verecek. Ayrıca, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında jürinin seçtiği sanatçılara yine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 10.000'er YTL ödül verilecek.

İstanbul Film Festivali’nin sponsorlarından olan ve yıllardır yaptıkları katkılarla Türk sinemasının gelişimine büyük destek veren Efes Pilsen de, Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FİPRESCİ) Jürisi tarafından Ulusal Yarışma’ya katılan filmler arasından seçilecek bir filmin yönetmenine bir sonraki filminin yapımında kullanılmak üzere “Onat Kutlar’ın anısına” 30.000 dolarlık bir para ödülü verecek.

Geçtiğimiz yıl, Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde Yılın En İyi Türk Filmi ödülü “Anlat İstanbul” adlı filme verilmişti. Uğur Yücel “Yazı Tura” filmiyle Yılın En İyi Yönetmeni ve Olgun Şimşek de aynı filmle En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine layık görülmüş, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü de yine “Anlat İstanbul” filmindeki rolüyle Yelda Reynaud almıştı.

Ayrıntılı bilgi için : www.iksv.org/film


Yorumları Göster
Yorumları Gizle