GeriKelebek İstanbul’daki 40 Nijeryalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul’daki 40 Nijeryalı

İstanbul’daki 40 Nijeryalı

Onlar yoksulluktan kurtulup Avrupa’da top oynama hayali kuran 40 Nijeryalı. Paralarını tacirlere kaptırıp İstanbul’a geldiler. Ne dönebiliyor ne de kalabiliyorlar.

FUTBOLSEVERLER Jay Jay Okocha, Daniel Amokachi ya da sonradan Türk olan Uche Okechukwu gibi isimleri geçmişten biliyor; Joseph Yobo, Isaac Promise, Michael Eneramo gibi oyuncuları da şimdilerde izliyor. Ancak Türkiye’ye gelen Afrikalı, özellikle de Nijeryalı futbolcuların bazıları, bu isimlerini saydıklarımız kadar şanslı değil.

Futbolun kayıp çocukları

New York Times’ın internet sitesinde yayımlanan “Futbolun Kayıp Çocukları” adlı proje, 2010 yılında “Okpos” diye anılan bir “futbolcu menajeri”nce davet edilip, Türkiye’deki futbol takımlarında oynamak için İstanbul’a gelen 40 Nijeryalıyı konu ediniyor. Okpos, Nijeryalılardan beşer bin doları peşin olarak alıp, sonra kayıplara karışınca, o futbolcular şimdi İstanbul’da iki arada bir derede kaldı.

Polisler bizi dinlemiyor

Büyük ümit verdikleri aile ve yakınlarını üzmemek için dönmüyorlar; ama Türkiye’de de oturma ya da çalışma izinleri olmadığı için doğru dürüst para kazanamıyorlar. Bir tanesinin tanıklığına bakılırsa, Afrikalı oldukları için İstanbul’da uğradıkları ayrımcılığı şikayet etmek üzere karakola gittiklerinde, polis memurları kendileriyle ilgilenmiyor. Futbolcuların büyük bölümü birarada yaşıyor, hattâ kimileri, yer bulamadığından aynı yatağı paylaşıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle