GeriKelebek İstanbul Barosu Hz. Muhammed karikatürlerini kınadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul Barosu Hz. Muhammed karikatürlerini kınadı

İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu, “Salt düşünce özgürlüğünü ön planda tutarak farklı bir dinin değerlerine yapılan saygısızlığı kabul etmek mümkün değildir. Çünkü hiçbir özgürlük sınırsız değildir” dedi.

Kolcuoğlu, İslam dünyasında tepkilere yol açan bazı Avrupa ülkelerinde yayınlanan karikatürlere ilişkin yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Günümüzde demokrasi ile yönetilen devletlerin temel ilkelerinden olan düşünce ve ifade özgürlüğü, farklı kültürlere ve manevi değerlere hakaret edilmesini haklı kılamaz. Bu nedenle, salt düşünce özgürlüğünü ön planda tutarak farklı bir dinin değerlerine yapılan saygısızlığı kabul etmek mümkün değildir. Çünkü hiçbir özgürlük sınırsız değildir.
Bir dinin hakaret olarak nitelediği bir karikatürün düşünce özgürlüğü çerçevesinde yapılmış olduğunda ısrarlı olmak, ne yazık ki, dünya barışını zedeler hale gelmiştir. Uygarlıkların karşı karşıya getirilmesi ise sonuçta insanlığı yeni bir çatışmaya sürükleyebilir.

Şu anda herkese, bütün kurumlara ve ülke yönetimine düşen görev, gerilim ortamının giderilmesine katkıda bulunmaktır.

İstanbul Barosu olarak, Danimarka'dan sonra Norveç, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya ve diğer ülkelerde yayınlanan karikatürler yüzünden meydana gelen olayların uluslararası barış ve güvenliği tehdit eder boyuta gelmesine, uygarlıkların çatışmasına, barışın bozulmasına, şiddetin artmasına meydan verilmemelidir kanısındayız.
Sağduyulu, insanlara ve inançlara saygılı, barış içinde yaşanan bir dünyanın oluşması için, herkesi daha duyarlı ve anlayışlı olmaya çağırıyoruz. Şiddetin oluşmasına, barışın bozulmasına neden olan her hareketi de kınıyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle