GeriKelebek İsrail'i ayağa kaldıran gösterici öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'i ayağa kaldıran gösterici öldü

İsrail'i ayağa kaldıran gösterici öldü
refid:21033353 ilişkili resim dosyası

Tel Aviv’de geçen cumartesi günü sosyal eşitsizlik ve hayat pahalılığının protesto edildiği eylemde “İsrail devleti beni soydu” diyerek, benzin dökerek kendini kameraların önünde yakan İsrailli gösterici Moşe Silman yaşamını yitirdi.

Vücudunun yüzde 94’ü üçüncü derece yanan 57 yaşındaki Silman’ın tedavi gördüğü Tel Haşomer’deki Şeba Tıp Merkezi’nde doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadığı belirtildi. Borçları yüzünden zor günler geçiren Silman, kendini yaktıktan sonra dondurma yediği kareyle hafızalara yerleşmişti.

Silman “intihar notu” olarak bıraktığı kağıda, “İsrail devletini ve (Başbakan Binyamin) Netanyahu ile (Maliye Bakanı) Yuval Steinitz’i, bu piçleri, İsrail’in güçsüzleşmiş vatandaşlarına her gün çektirilen eziyet nedeniyle suçluyorum. Fakirden alıp zengine veriyorlar” yazmıştı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Silman’a “acil şifalar” dilerken, ”Beni de yaktın Bibi” dövizlerinin taşındığı destek eylemleri düzenlenmişti.

Haaretz’e konuşan bir arkadaşı Silman’ın kendisini yakmasına şaşırmadıklarını söyleyerek, “Eylem adamıydı. Her zaman politik olunması gerektiğini söylerdi” dedi. Kendini ateşe verdikten sonra Silman’a müdahale edilmiş, sonrasında da içi serinlesin diye eline dondurma verilmişti. 

İsraili ayağa kaldıran gösterici öldü


Yorumları Göster
Yorumları Gizle