GeriKelebek İsmail, tek parmakla hayata tutunuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  18
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsmail, tek parmakla hayata tutunuyor

İsmail, tek parmakla hayata tutunuyor
refid:5954667 ilişkili resim dosyası

ALS hastası eski Trabzonsporlu İsmail Gökçek, artık konuşup yürüyemiyor. Sadece sağ elinin orta parmağını hareket ettirebilen İsmail Gökçek, kurduğu ALS Derneği’nde, eşinin bir kağıda yazdığı harfleri göstermesiyle derdini anlatabiliyor. Haftanın 4 günü de eşiyle derneğe gelen İsmail, başka hastaların hayatını kolaylaştırmak için çalışıyor.

ALS hastalığı (Amyotrophic Lateral Sclerosis) beyindeki sinir hücrelerinin kaybıyla kasların işlevsiz kalmasına yol açan bir hastalık. Ünlü fizikçi Stewen Hawking, Suna Kıraç ve Fenerbahçeli eski futbulcu Sedat Balkanlı’nın hastalığı olarak bilinen ALS, eski Trabzonsporlu futbolcu İsmail Gökçek’i 37 yaşında yakaladı. Artık konuşamayan ve yürüyemeyen Gökçek, sadece sağ elinin orta parmağını hareket ettirebiliyor. ALS Derneği’ni kuran İsmail Gökçek, eşinin bir kağıda yazdığı harfleri göstermesiyle derdini anlatabiliyor. Haftanın 4 günü de eşiyle birlikte derneğe gelip başka hastaların hayatını kolaylaştırmak için çalışıyor.

ALIŞMAK ZOR OLDU

İsmail Gökçek’in en büyük hayali, hastalanmadan önce Sakaryaspor’da teknik direktör yardımcılığı yaptığı dönemde Avrupa’ya gidip antrenörlük eğitimi almaktı. Kolundaki şiddetli seyirmelere dayanamayıp İstanbul Tıp Fakültesi Sporcu Sağlığı Merkezi’ne gittiğinde doktoru ona ALS olduğunu söyledi. Hastalık 7 yılda ilerledi. Adalet Gökçek, eşinin 2006 yılı nisan ayında konuşamamaya başladığını, bu durumu eşinin kabullendiğini, ancak kendisinin uzun süre buna alışamadığını söyledi.

BUNA DA ÇOK ŞÜKÜR

Eşinin en çok da konuşamadığı için üzüntü duyduğunu anlatan Adalet Gökçek, bu sorunu çözebilmek için alfabenin harflerini bir kağıda yazarak tek tek parmağıyla gösterip eşiyle anlaşmaya başladı. Eşinin gözlerini kırparak evet ya da hayır diyebildiğini, orta parmağını hareket ettirip bilgisayarının başında hastalığıyla ilgili yeni gelişmeleri takip edebildiğini anlatan Adalet Gökçek, "Bunlar bizim ailece her gün şükrettiğimiz şeyler. Çünkü zamanla bunları da kaybedeceğini biliyoruz" diyor.

HEDEFİ ALS KLİNİĞİ

Eşinin ALS Derneği’ni kurmak için çok çabaladığını, Türkiye’de yaklaşık 6 bin olduğu tahmin edilen hastaların sesi olmaya çalıştıklarını anlatan Adalet Gökçek, "İsmail’in en büyük hayali bir ALS kliniği kurmak. Eğer bir klinik kurulursa hastaların bakımı kolaylaşır. Çünkü yoğun bakım tedavisi gerektirdiği için maliyeti yüksek. Biz dernek olarak hastaların solunum cihazlarının alınmasında, günlük bakım malzemelerinin sağlanmasında elimizden geldiğince destek veriyoruz" dedi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle