GeriKelebek İnsanlar neden aldatıyor?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnsanlar neden aldatıyor?

İnsanlar neden aldatıyor?

Milli yenge vaziyetinde” dediği Pınar Altuğ’a “bütün Türk erkekleri - sadece Tony ya da Umut değil de - kendileri aldatılmış kadar kızgınlar” diyor Aldoğan. “Artık kadınlara kötü örnek oluyor diye mi canları yanıyor, aldatma tekelleri kırılıyor diye mi, bilinmez...” (Demek ki feministlerin içinin yağı eriyor Pınar aldattıkça! J)

/images/100/0x0/55eb5d09f018fbb8f8bc4d85

Ve “İnsanlar niye aldatıyor?” diye soruyor...

Aldatmak erkeklere has değil, diyor, “insanî bir şey!” ve bir iddia ortaya atıyor: kadınlar daha tedbirli oldukları için yakalanmıyorlar, tek fark bu.

Ama asıl şu “psikolojik” yorum ilgimi çekti: “Aldatan kadın ya da erkek bir arayış içindedir; tatminsizdir, mutsuzdur ve çoğunluğun aksine kaderine razı olmayıp aranmaktadır. Aldatılanlar biraz da işin bu yönünü düşünsünler...(Posta, 22 ağustos)

Yani “aldatılanda da kabahat olabilir” demek istiyor Aldoğan...

*

Ben, meseleyi anlayabilmek için, soruyu tersine sormayı teklif ediyorum:

İnsanlar neden aldatmazlar?

Güzel bir meyve gördüğü zaman canı çeken, karnı açken duyduğu taze ekmek kokusundan hazzeden insanın güzel bir kadın / erkek gördüğü zaman ilgilenmemesi mümkün mü? Kadının da, erkeğin de, az veya çok, şu veya bu şekilde, canı çekecek, ‘aklına’ gelecek, en azından gözü kayacak.

Bunun aksi, ancak, o insanın cinsel soğukluğu ve ilgisizliğiyle, yahut, daha yaygını, ‘beyninin (farklı ve birden çok sebeple) bedenine baskısıyla’ mümkün.

Hadi biraz daha ‘kinik’ soralım aynı suali: İnsanlar neden aldat(a)mazlar?

Aldat(a)mayan her kadın ve erkek, hayatının şu veya bu döneminde, bu suali kendine soruyordur.

Kimi (Ulan elâlem yapıyor, biz niye... ? diye) kendini suçlayarak...

Kimi (nefsini kandırmada yahut bastırmada destek olur umuduyla) kendini ikna edecek bir ‘halkı ve ahlâki’ gerekçe arayarak...

*

Siz neden aldat(a)mıyorsunuz, bu sualin cevabını biliyor musunuz?


Yorumları Göster
Yorumları Gizle