İlk defa denize sıfır performans sergileyeceğiz

Nicolas Godin ve Jean-Benoit Dunckel ’den oluşan Fransız elektronik müzik grubu Air, 24 Temmuz Salı akşamı Turkcell Kuruçeşme Arena’da ilk İstanbul performansını sergileyecek. İstanblue sponsorluğunda BKM ve Lounge 102 organizasyonuyla sahne alacak ikili, Fransız elektronik müziğinin en önemli ve farklı temsilcilerinden.

Suat KAVUKLUOĞLU
21.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme :

Yaptıkları müzikte klasik disko sound’uyla 70’ler psychedelic rock’ı, Jean-Michel Jarre ve Vangelis tarzını sentezliyorlar. Kuruçeşme Arena’nın fotoğraflarından çok etkilendiklerini söyleyen grup üyeleri, "Denize sıfır manzaralı ilk konserimiz olacak. Ayrıca parçalarımızın özüne sadık kalarak, İstanbul egzotizmine uygun birkaç sürprizimiz de var" diyor.

Öncelikle isminizin hikayesiyle başlayalım. bazıları AIR’in "Amour, Imagination, Reve" yani "Aşk, hayal gücü ve rüya" nın kısaltması olduğunu, bazıları ise Jean Michel Jarre’in Oxygen albümüne atıfta bulunduğunuzu söylüyor. Hangisi doğru?

- Aslında bu konuda net bir şey söylemek istemiyoruz. Herkes bu kısaltmayı kendine göre, istediği şekilde yorumlayabilir. Unutmadan, Jean-Michel Jarre bizim de çok sevdiğimiz bir müzisyen, gelmiş geçmiş en büyük Fransız sanatçısı unvanını hakkıyla taşıyabilir.

Grubun oluşum sürecinden biraz bahseder misiniz? Air’i kurmadan önce neler yapıyordunuz? Müzik dışında başka uğraşlarınız var mıydı?

- Versailles’daki lise yıllarımızda, Alex Gopher ve Etienne de Crecy gibi isimlerden çok etkilendik. Kendi kendimize klavye ve çeşitli enstrümanlarla müzik yapmaya başladık. İlk önce Orange diye bir grup kurduk. Fakat bu proje pek uzun sürmedi. Sonra Air doğdu. Hayatımızda her zaman sadece müzik oldu. Şu anda da müzik dışında başka bir şeye zaman bulamıyoruz. Biz sadece performans sanatçısı ya da kendi albümlerini yapan bir grup değiliz, aynı zamanda bir çok film ve sanatçı için de vakit buldukça ve projeyi sevdikçe üretmeye çalışıyoruz.

Grupta Jean Benoit matematik, Nicholas Godin ise mimarlık okumuş. Mimari ve matematiğin müziğinize ne gibi etkileri olduğunu düşünüyorsunuz?

-
Aslında ikimiz de Air yüzünden eğitimimizi yarıda bırakmak zorunda kaldık. İkimiz de mesleklerimizi yapmak istiyorduk ama müzik aşkı ağır bastı. 1998’de ilk albümümüz Moon Safari’yi yayınladıktan sonra okul defteri tamamen kapanmış oldu. Bize ne kattı derseniz, mutlaka katkıları olmuştur. Çünkü müzik bir tasarım süreci ve bu sürece her türlü meslek bir şekilde yararlı oluyor diye düşünüyoruz.

Müzik eleştirmenleri müziğinizin Pink Floyd’la Kraftwerk karışımı olduğunu söylüyor. Buna katılıyor musunuz? Müziğinizi etkileyen kişiler ve gruplar kimler?

- Bu tür benzetmeler bizi onurlandırıyor. Her iki grup da iki önemli müzik akımının doğmasına ve şekil almasına yol açtı. Soyut olanı ve elle tutulanı bu kadar iyi bir araya getirebilen başka çok az grup var. Ama müziğimizi bu kadar sade bir şekilde tanımlayamayız. Etkilendiğimiz binlerce isim var. O yüzden her zaman olduğu gibi size liste vermekten ziyade müzik tarihindeki ilginç isimlere göz atmanızı önerebiliriz.

Stüdyoda kullandığınız birçok enstrümanınızı sahnede de kullandığınızı görüyoruz, bu sizin canlı performansınızı nasıl etkiliyor?

- Bu ulaşmak istediğimiz mükemmele yaklaşmamızda büyük bir avantaj. Ayrıca dinleyici için de büyük bir zevk olduğunu düşünüyoruz. Böylece biz stüdyoda aylarca ne yaşıyorsak onlara da kısa süreli de olsa bu zevki tattırabiliyoruz. Her ne kadar kolaya kaçmayıp bu kadar ağır bir yükle gezsek de, albümde yakaladığımız etkiyi canlı performansta verebiliyor olmamız sanırız konserlerimizi eşsiz kılıyor.

Konserlerinizde parçalarınızın değişik versiyonlarına da yer veriyorsunuz. İstanbul dinleyicileri için de bu tip sürprizler hazırladınız mı?

- Elbette hazırladık. Bu bizim ilk İstanbul ziyaretimiz ve bildiğimiz kadarıyla İstanbul’da büyük bir dinleyici kitlemiz var. Parçalarımızın özüne sadık kalarak, İstanbul egzotizmine uygun birkaç sürprizimiz olacak.

İstanbul’dan konser teklifi aldığınızda ilk tepkiniz ne olmuştu? Türkiye ve İstanbul hakkında ne biliyorsunuz?

- Geçmiş yıllarda da İstanbul’dan birçok konser teklifi almıştık. Ama turne programımıza uymadığı için gelememiştik. Türkiye’ye daha önce gelen birçok yakın dostumuz ve sanatçı arkadaşlarımız, oldukça memnun ifadeler kullanıyorlar. Bu da bizi cesaretlendiriyor. Şu ana kadar en heyecanlandığımız şey ise konser vereceğimiz yer oldu. Kuruçeşme Arena’nın fotoğraflarını gördük ve çok etkilendik. Herhalde dünyada böyle bir yer yoktur. Denize sıfır ilk defa performans sergileyeceğiz.

Genelde sahnede size Beth Hirsch, Françoise Hardy, Jean Jacques Perrey gibi birçok sanatçı eşlik ediyor. Onları İstanbul’da da görme şansına sahip olacak mıyız?

-
Maalesef albümde çalıştığımız bu isimler yoğun programları dolayısıyla bu konserimizde İstanbul’da olamayacak. Ama merak etmeyin, iki başımıza size en iyi performansı izletmek için elimizden geleni yapacağız.

SON ALBÜMDE DAHA SAKİNİZ

Parçalarınız birçok TV film ve dizilerinde kullanıldı. Dünya çapında tanınmanızda bunların ne kadar etkisi oldu sizce?

- Virgin Sucides filmi için yaptığımız müzikler en büyük etkiyi yaratan çalışmamız oldu. Film ve diziler için yaptığımız müzikler yalnızca bir katalizör etkisi yaratmış olabilir. Biz asıl popülerliğimizi kendi albümlerimizle yakaladığımızı düşünüyoruz.

Özellikle Soffia Coppola’nın sizi çok sevdiğini görüyoruz. Coppola birçok filminde sizin müziklerinizi kullandı...

- Evet, biz de onu çok seviyoruz. Onun bizim için hissettiği şeyler önemli. Onu seviyoruz. Çok mükemmel biri o!

Son albümünüz Pocket Symphony Mart 2007’de yayınlandı. Neler söylemek isterseniz bu albümle ilgili? Bu kez biraz daha sakin şarkılar göze çarpıyor.

- Evet, doğru tespit. Bu sefer albümümüzde daha "Zen", yani sakin bir sound olmasını istedik. Tabii ki yine bize ait bir deliliği içinde barındırıyor, ama bu kadar sakin bir albüm içinde bu deliliği yayarak daha gizli tutmayı başardığımızı düşünüyoruz. Bu sefer Jarvi Cocker ve Neil Hannon’la çalıştık ve içine daha fazla ruh katma imkanımız oldu. Albümümüzü çok iyi tasarladık, giriş, gelişme ve sonuç olan bir akışa sahip.

Şarkı sözleriniz çok ironik bulunuyor...

- Tek amacımız kendimizi en iyi şekilde ifade edebilmek. Müzik kadar sözlere de aynı oranda önem veriyoruz. Biraz ironik olduğumuz doğru sanırım. Fransız ironisi herhalde bu. İnsan kendi içindeyken o kadar fark etmeyebiliyor ama dışarıdan böyle yorumları biz de alıyoruz.

1998 yılında Fransa’da yapılan Dünya Kupası için müzik bestelemeyi reddetmiştiniz. Bu da epey konuşulmuştu. Neydi onun nedeni tam olarak?

- Açıkçası kendimize pek yakıştıramadık. Pop ruhu taşıyan parçalarımız var ama Dünya Kupası müziği yaratmak çok başka bir ruha sahip olmanızı gerektiriyor.

Müzisyen kimliğiniz dışında günlük yaşamınızda nasıl insanlarsınız? Kendinizle ilgili neredeyse hiç renk vermiyorsunuz...

- Çok sakiniz. Zamanımızı kendimize dikkat ederek geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Onun dışında birçok insan gibi en büyük zevkimiz kitap okumak, sanatsal aktiviteleri takip etmek ve bolca yüzmek.

Konser biletleri biletix’ten temin edilebilir. Oturmalı 82 YTL, ayakta 72 YTL.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün