GeriKelebek İğnesiz enjektör devrimi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İğnesiz enjektör devrimi

İğne olmaktan korkanlara müjde. Ucunda iğne olmayan ve ilacı vücuda püskürterek zerk eden yeni bir enjektör yapıldı.

Çocukları ve hatta bazı yetişkinleri bile doktora gitmekten alıkoyan kabusu bitirecek iğnesiz enjeksiyon sistemine ‘‘injex’’ adı verildi. Yeni enjektör, ilacın iğnesiz, basınçlı püskürtme tekniği ile deri altına zerk edilmesini sağlıyor. Özellikle diş hekimleri tarafından kullanımına başlanan bu yeni sistemde, sıvı haldeki uyuşturucu, dişetine püskürtülüyor. Bu sayede hastalar hiçbir acı hissetmiyor.

Korkan yetişkinler

Alman Diş Hekimi Dr. Martin Meine, yeni yöntemde uyuşturucunun etkisinin normal iğneninkiyle aynı olduğunu belirterek ‘‘Bu yeni enjektörü özellikle çocuklarda uyguluyoruz ama iğneden korkan yetişkin erkekler de bu yöntemin uygulanmasını talep ediyor’’ diyor.

Deri altı için

Yöntem henüz yeni olduğu için, bazı kısıtlamaları da var. Diş hekimliğinde sadece ağzın rahat ulaşılabilen yerlerinde kullanılabiliyor. Azı dişlerine de uygulanabilmesi için yeni bir alet üzerinde çalışmalar yürütülüyor. Basınçlı jet enjeksiyon, diş hekimliğinin yanısıra cilt altından yapılan enjeksiyonlarda da kullanılıyor. Hatta bazı aşılarda ve diyabette, ensülin terapisinde uygulanıyor.

Deri altına püskürtüyor

Yeni enjektör, normal bir enjektöre benziyor ancak ucunda iğne bulunmuyor. İçinde bulunan bir yay ve itenekle, sıvı haldeki ilaç, ufacık bir delikten deri altına püskürtülüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle