GeriKelebek İçsel bir yolculuğa hazır mısınız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İçsel bir yolculuğa hazır mısınız

İçsel bir yolculuğa hazır mısınız
refid:14559137 ilişkili resim dosyası

Derinlikler Sanat Merkezi, 29 Nisan - 16 Mayıs 2010 tarihleri arasında Işıl Gönen EKE’nin "A’mâk-ı Hayâl" (Hayalin Derinlikleri) adlı romandan esinlenerek gerçekleştirdiği içsel yolculukları konu alan ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Filibeli Ahmet Hilmi 1910 yılında A’mâk-ı Hayâl (Hayalin Derinlikleri) adlı romanı yazmış, bizlere her insanın kendini tanımak için kendi derinliklerine yapabileceği yolculuğun romanını miras olarak bıraktı. Romanın özgünlüğü, evrensel birliği dünya sofrasına sunan Anadolu insanının binlerce yıllık kültüründe insan aşkıyla kaynattığı irfan kazanını dünya hümaniter düşüncesiyle buluşturdu.
Filibeli Ahmet Hilmi'nin Doğu ile Batıyı buluşturan felsefî hikayeler dizisi olan A’mâk-ı Hayâl adlı romanı, varlığa ve hakikate ait soruları olan Raci adlı genç kahramanın ruhun derinliklerine yaptığı yolculuğu anlatır.
Raci, Aynalı baba lakablı, meczup görünümüne karşın kemal ve irfan sahibi bir rehberin manevi terbiyesi altında ejderhalar, Buda, Kaf Dağı, Anka, Zerdüşt, Hürmüz gibi evrensel semboller eşliğinde iç derinliklerine yaptığı yolculuklar sonucunda varılan noktanın, evrensel birliğin yansıması olan insanın, evrenin özü, özeti, meyvesi yani amacı olduğu gerçeğine ulaşır.
Işıl Gönen Eke, resimlerinde, Raci’nin kendiyle tanışma-kendine kavuşma adına çıktığı yolculuklara ait haberler getirirken, bir yandan da izleyenleri bu deneyimlerde ressamın kendinde de gerçekleşen soyutla(n)ma sürecine tanıklık etmeye davet ediyor.

İçsel bir yolculuğa hazır mısınız
İçsel bir yolculuğa hazır mısınız

 

 

 

 

 

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle