GeriKelebek İç huzuru
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İç huzuru

İç huzuruna kavuşmak için öncelikle sizi rahatsız eden olayları iyi saptamanız gerekiyor. Hangi konunun size sıkıntı verdiğini bilmeden, genelde bir huzursuzluk hissettiğinizi düşünürseniz, yanılgıya düşersiniz. Mutlaka aklınızdan çıkartamadığınız bir konu vardır. Bu konu da genel olarak huzursuzluk hissetmenize yol açar.

Güzelliğinizle ilgili sorunlar önemli değil. Bir güzellik uzmanının önerileriyle kendinizi yenileyebilirsiniz. Vücudunuzdaki fazlalıkları gidermek için bir spor salonunda ter dökmeniz yeterli olabilir. Ya iç huzuruna kavuşmak için ne yapmalı? Psikologlar ve psikiyatristlerin kapılarını aşındırmakla bu sorunu çözümleyebilir misiniz? Belki evet, ama günlerinizi psikolog, psikiyatrist muayenehanelerinde geçirmek de iç huzurunuzu bozan nedenlerden biri olabilir. Ruh sağlığınız yerindedir. Sadece gündelik olaylar sizin iç huzurunuzu bozduğu için kendinizi mutsuz hissedersiniz.

İLK ADIM

İç huzuruna kavuşmak için atılacak birinci adım, gerçek sorunu saptamak. Diyelim ki, dış görünüşünüzden hoşlanmıyorsunuz. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırdığınız zaman kendinizi silik, önemsiz ve kusurlu buluyorsunuz. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden yenilenmenin yollarını aramalısınız. Vücudunuzdaki kusurları gidermek için bir spor ve güzellik salonunda size uygun egzersizler yapabilirsiniz. Bunları yaparken, aslında dış görünüşün çok da önemli olmadığına kendinizi inandırmalısınız. Başka özellikleriniz olduğunu ve bunlar sayesinde çevrenizde ilgi ve itibar gördüğünüzü kabul etmelisiniz. Önceleri bu düşüncelere alışmak zor gelebilir. Ama ısrarla üzerinde durun ve kendi kendinize tekrarlarsanız sorun büyük ölçüde çözümlenir. Kişiler kendilerini sevmeye başlayınca huzursuzluklar da yavaş yavaş yok olur.

KAYGILARIN ETKİSİ

Huzursuzluğun belli başlı nedenlerinden biri de kaygılardır. Düşüncelerinizi değiştirmeyi başarırsanız, kaygılanmaktan kurtulursunuz ve dolayısıyle iç huzuruna kavuşursunuz. Diyelim ki, çok çalıştınız ve bir eser yarattınız. Bunun üzerinde düşünürken ‘‘Yeterince iyi değil. Kimse beğenmeyecek’’ şeklinde bir düşünceye kapılmak yanlıştır. Kendinize şöyle demelisiniz: ‘‘Ben bunu ortaya çıkarmak için çok çalıştım. Bu koşullarda elimden gelenin en iyisini yaptım. Aslında bunu ortaya çıkarabilmek bile güzel.’’

İç huzursuzluğunun en büyük nedenlerinden biri karamsarlık. Elbette her zaman dünyayı toz pembe göremezsiniz. Bazı olaylar canınızı sıkacaktır. Hayatta üzücü durumlarla da karşılaşmanız kaçınılmazdır. Fakat bir yaşam boyu, günün yirmi dört saati kaygılara kendinizi kaptırırsanız, yaşamanın tadını alamazsınız. Olaylar karşısında, olumlu düşüncelere ağırlık vermeye kendinizi alıştırmaya bakın. Öncelikle kendinize güvenmeyi öğrenin ve geleceğe kuşkuyla bakmaktan vazgeçin. Psikolog, psikiyatrist muayenehanelerinin kapılarını aşındırmadan bu işin üstesinden gelebilirsiniz.Yorumları Göster
Yorumları Gizle