Hürriyet Pazar Haberleri

HÜRRİYET PAZAR

  İklim değişir her şey değişir

  Hürriyet Haber
  25.11.2017 - 10:54 | Son Güncelleme:

  Ağaçların rengi, yemekler, kıyafetler, ruh halimiz... Mevsimle birlikte çok şey farklılaştı. Şehirlerin koşuşturmacası ve stresinden çok fark etmesek de yaşadığımız kentleri paylaştığımız canlılar da değişti. Kimi kışı geçirmek için sıcak yerlere gitti, kimi ise yine kışı geçirmek için gidenlerin yerine geldi. İşte yeni gelen misafirlerimizden birkaçı...

  Sütlabi

  İklim değişir her şey değişirAnkara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana...

  Hangi şehir olursa olsun bugünlerde parklarda ya da deniz veya göl kıyısında yapacağınız tatlı bir yürüyüş hem içinizdeki sıkıntıları söküp alacak hem de şehirlerin yeni konuklarıyla tanışmanızı sağlayacak.

  İklim değişir her şey değişir
  Kızılgerdan

  Tek yapmanız gereken parklara-bahçelere çıkmak, gözü açıp kulağı kabartmak. Hani elinizde bir kuş kitabı, bir de dürbün olursa hem daha iyi görebilir hem de gördüklerinizi tanımlayabilirsiniz.

  İklim değişir her şey değişir
  Mavi baştankara

  Bir diğer yol ise neredeyse hemen hemen her kentimizde bulunan kuş gözlem topluluklarını ve faaliyetlerini takip etmek. Örneğin İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu’nu (ikgt.blogspot.com.tr) takip ederek hem faaliyetlere katılabilir hem de hangi kuşu nerede gözlemleyebileceğiniz bilgisini edinebilirsiniz.

  İklim değişir her şey değişir

  Kimler geldi kimler

  Bahri (Podiceps cristatus), büyük baştankara (Parus major), çalıkuşu (Regulus regulus), çayır incirkuşu (Anthus pratensis), çulluk (Scolopax rusticola), dağ ispinozu (Fringilla montifringilla), dağ kuyruksallayanı (Motacilla cinerea), elmabaş patka (Aythya ferina), florya (Carduelis chloris), ispinoz (Fringil la coelebs), karabaşlı iskete (Carduelis spinus), kara kızılkuyruk (Phoenicurus ochruros), kızılgerdan (Erithacus rubecula), mavi baştankara (Parus caeruleus), saka (Carduelis carduelis), sarı çinte (Emberiza citrinella), sığırcık (Sturnus vulgaris)... Bunlar park, bahçe, deniz kıyısı ve İstanbul’un göllerinde kolaylıkla gözlemleyebileceğiniz kuşlardan bazıları.

  İklim değişir her şey değişir
  Fotoğraf: Andrea Zampatti

  BİR GÜZELLİK: Sevimli oldukları kadar komikler de

  Bu yılın Yabani Hayatı Komedi Fotoğraf Yarışması’nın finalistleri belli oldu. Yaklaşık 40 kadar finalistin fotoğraflarına bakıp da gülümsememek elde değil. (comedywildlifephoto.com) 86 ülkeden 3 bin 500 başvurunun yapıldığı yarışmayı, Tanzanyalı iki fotoğrafçı, Paul Joynson-Hicks ve Tom Sullam düzenliyor. İkilinin amacı bu eğlenceli fotoğrafların, yaban hayatını koruma çabalarına katkı sağlaması.

  İklim değişir her şey değişir

  BİR KAMPANYA: En eski İzmirlinin başı belada

  Dünyanın en büyük flamingo kuluçka alanlarından biri İzmir’in Gediz Deltası’nda bulunuyor. Burası yaklaşık 20 bin çift flamingoya ev sahipliği yapıyor. Başka bir ifadeyle dünyadaki her 10 flamingodan 1’i İzmirli. ‘İzmir Körfezi Geçiş Otobanı’ projesi ise onların yaşamlarını tehdit ediyor. İzmirliler ve sivil toplum örgütleri başlattıkları kampanyayla bu güzel ve narin canlılar için destek istiyor (#İzmirKuşlaraMezarOlmasın #FlamingomaDokunma).

  İklim değişir her şey değişir

  BİR KEŞİF: İstanbul’un yeni bir çiçeği oldu

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca yürütülen Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi (UBENİS) kapsamında yapılan çalışmalarda, ‘İstanbul Soğanı’ adı verilen yeni bir endemik bitki türü keşfedildi. Bilimsel olarak tanımlanması da yapılan tür, dünya literatürüne ‘Allium istanbulenese’ olarak geçti. Böylece İstanbul’un ev sahipliği yaptığı endemik türlerin sayısı 54’e yükseldi.

   

  Kültürel Farklılıklar | Her Şey Hakkında Her Şey

  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı