GeriHürriyet Cumartesi Sihir bizim elimizde değil, seyircinin gözünde gerçekleşir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sihir bizim elimizde değil, seyircinin gözünde gerçekleşir

Sihir bizim elimizde değil, seyircinin gözünde gerçekleşir

Kubilay ‘QB’ Tunçer’i tiyatro oyunlarından, televizyon dizilerinden ama en çok sihirbazlık gösterilerinden tanıyoruz. Dünyanın en prestijli illüzyon ödüllerinden Merlin Ödülü’nü alan ilk Türk sihirbaz o. Şimdi de Türkiye’nin ilk sihirbazlık festivalini düzenliyor. İstanbul Magic Festival, bugün ve yarın gösteri ve yarışmalarla ziyaretçisini bekliyor.

Sihir bizim elimizde değil, seyircinin gözünde gerçekleşir

Bir sihirbaz olarak çevrenizden ne gibi talepler alıyorsunuz?

- En çok “Beni kaybedebilir misin” talebiyle karşılaşıyorum. İnsanlar kaybolmak  istiyor.

Ne yanıt veriyorsunuz?

- “Sıraya gir” diyorum (Gülüyor). 

Bu mesleğe nasıl başladınız?

- 25 yıl önceydi... Tiyatroyla ilgileniyordum, bir gün sihirbazlarla tanıştım ve heyecanlı bir dünyaya girdiğimi fark ettim. İlk dönemler çok zorladı. Yalan söylüyormuşum gibi geliyor, ellerim titriyordu. Sonra işin tadını çıkarmaya, şamatasını ön planda tutmaya alıştım. Sihirbazlığın insanları doğrudan etkilemesini sevdim. Bütün sanat dallarının varmaya çalıştığı şey, insanı temel duygularından yakalamaktır. Gülmek, ağlamak, korkmak ve şaşırmak, işte bunlar temel duygular. Sihirbazlığın bunu yapabiliyor olması ilgimi çekti.

Sihir bizim elimizde değil, seyircinin gözünde gerçekleşir

Sahnede sergilenecek numaralar nasıl bulunur, nasıl profesyonelleşilir?

- Birilerinin imkânsız dediği ne varsa, o konu bizim ağzımızı sulandırır. “Uçmak imkânsızdır” derler, “Öyle mi acaba” deriz ve bunu nasıl yapabileceğimizi araştırırız. Bizim yaptığımız şey, mucize yaratmak değil. Biz, insanların bir şeye imkânsız deme duygusunu ortadan kaldırmaya çalışırız. Yaptığımız şey, hayatta her şeyin mümkün olabileceğini veya başka türlü de bakılabileceğini anlatmak. Olaya bu çerçevede baktığınızda, dünyadaki her obje, her durum, her doğa yasası, kısacası her şey bizim konumuz olabiliyor. Konu belirledikten sonra çalışmaya başlıyor, aleti, edevatı, teknolojiyi bir araya getiriyoruz. Ama şunu unutmayın: Sihir, bizim elimizde değil, seyircinin gözünde gerçekleşen bir durum. Bu bir akıl oyunu ve psikolojiyi yönetmekle ilgili. İşte biz bunu pek güzel yaparız. Binlerce yıldır deneye yanıla bir metodoloji oluşmuş. Sahnede bir numara yaparız, insanlar buna şaşırıyorsa oradan yürürüz, şaşırmıyorsa o numarayla bir daha hiç ilgilenmeyiz.

Bir sihirbazın fark yaratması için ne lazım?

- Yeni bir hava yaratması ve bunu kalıcı kılması lazım. Sahnedeki tarzı önemli ama işin sırrı, marifet ve çok çalışmaktan geçiyor.  Yüksek seviye bir balet veya yine yüksek seviye bir piyanist düşünün, onlar ne kadar çalışıyorsa bizim de o kadar çalışmamız gerekiyor.

Sahnede hata yaptığınız oldu mu hiç?

- Tabii oldu. Seyircilerle neşe içindeyimdir, o yüzden bazen çaktırmam. Ama birinde iki buçuk metreden aşağıya kafaüstü çakıldım, bunun çaktırmayacak tarafı yoktu.

Sihirbazlıkta en çok neyi yapar, neyi asla yapmazsınız?

- Sirklere ve hayvanat bahçelerine karşıyım, hayvanlarla gösteri yapmam. İğneleri yutar, ağzımdan ipliğe dizili bir şekilde çıkarırım; en çok bu rağbet gördüğü için en çok bunu yaparım.

FESTİVAL PROGRAMI

Bugün 12.00’de Ahmet Küçükdoğan, Doruk Ülgen ve Fatih Ermiş’in gösterilerini Kats Sahne’de izleyebilirsiniz. 15.30’da İspanyol sihirbaz Miguel Angel Gea’nın konferansı var. Günün son gösterisi, Trump Sahne’deki Gala Şovu. Çocuklar ve büyükler birlikte izleyebilir. Yarın 12.00’de Kats Sahne’de, Genel Sahne Sihirbazlığı Yarışması düzenlenecek. Yarışmanın ardından Ukraynalı Viktor Voitko, tekniğini katılımcılarla paylaşacak. 20.30’daki Close-Up Yarışması’nda, 10 yarışmacı 5 ila 10 dakikalık özgün gösteriler sunacak. Festival programının tamamına istanbulmagicfestival.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle