GeriHürriyet Cumartesi Öncülerin okulu 150 yaşında
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öncülerin okulu 150 yaşında

Öncülerin okulu 150 yaşında

Dün, Pera Müzesi’nde açılan ‘Mektep Meydan Galatasaray’ başlıklı sergi, bu yıl 150 yaşına basan Galatasaray Lisesi’nin hafızasına ışık tutuyor. Pera Müzesi’nin kardeş kurumu İstanbul Araştırma Enstitüsü ise “Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi’nin 150 Yılı (1868-2018)” sergisi ile mektebin 1868’den bu yana süren nitelikli insan yetiştirme vizyonundan kesitler sunan kapsamlı bir arşivi gün yüzüne çıkartıyor. Resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf gibi farklı mecralardan yapıtları bir araya getiren sergi vesilesiyle okulu ünlü mezunlarından dinledik.

GURME VEDAT MİLOR
Can Kıraç beni kapıya kadar geçirdi

Öncülerin okulu 150 yaşında

Galatasaray’da son sınıftayken kültür ve sanat şöleni düzenledim. Münir Nurettin Selçuk ve Timur Selçuk konser verdi, Şehir Tiyatroları geldi, Burhan Felek ve Mümtaz Soysal konuşmalar yaptı. O zaman gastronomiye fazla ilgim yoktu, önceliğim kültür ve sanattı. Unutamadığım bir şey oldu. Sponsor bulmaya çalışırken Koç Holding’e gittim, koskoca Can Kıraç’la görüştüm. Can Kıraç o kadar centilmendi ki asansöre kadar beni geçirmişti. Galatasaraylılığın önemi işte buydu.

TİYATROCU HALDUN DORMEN
Dostum Benli’yle orada tanıştım

Öncülerin okulu 150 yaşında


Galatasaray Lisesi’ nde benim için en önemli şey ömrüm boyunca en yakın dostlarımdan biri olan Hamit Benli’yle tanışmaktı. Hamit’le tanıştığımda babasının Şehir Tiyatrosu oyuncularından Doktor Emin Benli olduğunu öğrenince daha da yakınlaştım. Onun benim tiyatro hayatımda çok önemli bir yeri oldu. Kendisi bankacı olarak ün kazandı ama Dormen Tiyatrosu’na ömrü boyunca fayda sağladı. Ölümünden önce, kapanan Dormen Tiyatrosu oyuncuları ortada kalmasın diye Akbank Çocuk Tiyatrosu’nu kurdu.

İŞ İNSANI İNAN KIRAÇ
Thomson hayatımı değiştirdi

Öncülerin okulu 150 yaşında


Galatasaray Lisesi’nde son sınıf öğrencisiyken Thomson adında çok iyi bir Fransızca hocası geldi. Bizim Fransızca hocamızsa aynı zamanda felsefe dersine de giren Dubois’ydı. Galatasaraylılar Thomson’u çok sevdi fakat kendisi öğrencilerin canına okurdu. Bunlardan biri de ben oldum. Thomson eylülde bize, “Sınava boşuna girmeyin, hepinizi sınıfta bırakacağım” dedi. Sonuçta ikmale de kaldım ve okul bir yıl uzadı. Eğer Thomson olmasaydı daha sonra hayatımdaki bazı gelişmeler ya hiç olmayacak ya da çok farklı olacaktı.

25 Kasım’a kadar sürecek sergiyi, salıdan cumartesiye 10.00-19.00 saatleri arasında, pazar günleriyse 12.00-18.00 saatleri arasında gezmek mümkün. “Mektep Meydan Galatasaray” sergisi 25 Kasım 2018 tarihine dek Pera Müzesi’nde ve “Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi’nin 150 Yılı (1868-2018)” sergisi 23 Şubat 2019 tarihine dek İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ziyaret edilebilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle