GeriHürriyet Cumartesi Kim sevmez aşk hikâyelerini?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kim sevmez aşk hikâyelerini?

Kim sevmez aşk hikâyelerini?

The New York Times gazetesinin ilgiyle izlenen köşelerinin televizyon ekranlarına transferi, Amazon Prime platformu için hazırlanan ‘Modern Aşk’la devam ediyor. Anne Hathaway ve Dev Patel’in de oynadığı dizi, ilhamını aldığı köşe gibi, gerçek insanların gerçek aşk hikâyelerinden uyarlanmış yarımşar saatlik sekiz bölümden oluşuyor.

The New York Times gazetesinin ‘Modern Love’ (Modern Aşk) köşesi şimdi de ekrana taşındı. 18 Ekim’de yayına giren dizinin her bölümünde farklı bir aşk hikâyesi anlatılıyor. Oyuncular arasında performansıyla insanın gözünden yaş getiren Anne Hathaway, ilk kez bu kadar yakışıklı görünen Dev Patel, muzip değil gergin bir karakteri başarıyla canlandıran Tina Fey, kısacık rolüyle parlayan Andy Garcia, bembeyaz saçlarıyla Jane Alexander, usta Catherine Keener gibi ünlü oyuncularla John Slater, Cristin Milioti, Andrew Scott, Julia Garner, John Gallagher Jr., Olivia Cooke gibi ekrandan tanıdığımız isimler var.
Oscar ödülü yönetmen John Carney’in projesinde, bölümlerden birinin yönetmeni de ‘Shameless’ yıldızı Emmy Rossum. Köşenin tutkunu olan Carney, uyarlayacağı hikâyeleri televizyona uygun olanlardan çok, kendisini en çok etkileyenler arasından seçmiş. Hikâyeleri yazan gazete okurlarına da telif ödenmiş ama dizi yapım sürecinde söz hakkı verilmese de yayından önce hepsi izlemiş kendi bölümlerini.
Hathaway’in oynadığı bipolar genç kadının “Anne Hathaway beni çok iyi canlandırmış” minvalindeki tweet’ini gözlerimle gördüm mesela; ayrıca hikâyeleri yazanların şimdi nerede ne yaptığına ilişkin haberler de paylaşılıyor. Dizinin sonunda, birbirinden bağımsız sekiz öykünün kahramanlarını buluşturan ve bazı ucu açık noktaları açıklarken, bazılarını da karmaşıklaştıran uzunca bir bölüm var.
‘Beyaz’ bir dizi mi?
New York sakinlerinin gazete köşesi için kaleme aldığı öykülerde aşkın çok çeşidi var: Başlamak üzere olanı, yorulmuşu, unutulmamışı, ne olduğuna karar verilemeyeni, çok geç geleni... Ancak hepsi New York’un kalburüstü semtlerinde ve çok güzel evlerde, mekânlarda geçiyor. Kötü insanlar, büyük çatışmalar, derin üzüntüler yok; bir arkadaşım Noel filmlerine benzetti hatta.
Sosyal medya ayılıp bayılanlarla dolup taşarken, dizi bir yandan da çok ‘beyaz’ olmakla eleştiriliyor. İzleyin, siz de kararınızı verin; dört saat bir anda geçip gidiveriyor, hafta sonu kıvrılıp izlemek için ideal (Prime Video’da Türkçe altyazılı).
Hatırlatma: The New York Times’tan yakın geçmişte ekrana aktarılan bir diğer köşe de ‘Diagnosis’di. ‘House’ dizisine ilham veren ve dizinin danışmanlarından olan Dr. Lisa Sanders’in aynı adlı yedi bölümlük belgeselinde teşhis konulamayan hastalıklar başrolde. Geçen yıl Dr. Sanders köşesinden dizinin hazırlığını duyuruyor, okurlarıyla bazı vakaları paylaşıyor, dünyanın her yanından yorumlar yağıyor ve çaresiz dertlere derman bulmanın en önemli adımı atılıyor, hastalıkların adı konuyor. Gerçek hayattan ‘House’ vakaları gibi (Netflix).

Kim sevmez aşk hikâyelerini

 
   

Vakıf Emeklilik’ten “Tatlı Fonlar”Vakıf Emeklilik, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne olan ilgiyi artırmak ve BES fonlarını daha anlaşılır hale getirmek için “Tatlı Fonlar” Projesini hayata geçirdi. Projenin; birikim ve BES’e dair kavramlardaki bilinirliği arttırmasının yanı sıra Türkiye’de finansal okuryazarlık sürecine de katkı sağlaması bekleniyor.Bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektörünün öncü şirketi Vakıf Emeklilik, sektörde yeni bir farkındalık projesine imza atarak, finansal okuryazarlığa katkı sağlayacak olan Tatlı Fonlar Projesi’ni hayata geçirdi. Vakıf Emeklilik, Türkiye’de BES’e olan ilgiyi artırmak, tüm BES katılımcılarının emeklilik fonları ile içeriklerinde yer alan piyasa enstrümanlarını basit biçimde kavrayabilmelerini sağlamak adına Türk ve Dünya mutfağının en beğenilen tatlılarından ilham alarak “Tatlı Fonlar” Projesini hazırladı. Katılım, Katkı ve Faizli seçenekleri altında içlerinde birçok finansal enstrümanı bulunduran 16 adet fonu müşterilerine sunan Vakıf Emeklilik, dövize endeksli fonlardan; hisse, altın ve kira sertifikası gibi birçok opsiyonu barındıran fonlara varıncaya dek geniş bir portföyü; tulumba, aşure, revani, şöbiyet, mozaik pasta gibi tatlı isimleriyle eşleştirdi. Proje, Mutfak Sanatları Akademisi’nde influencer’ların katılımıyla Gastronomi Yazarı Sahrap Soysal eşliğinde faizsiz fonlara karşılık gelen aşure yapılarak anlatıldı. (Sponsorlu içerik)
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle