GeriHürriyet Cumartesi Hafta sonunu renklendirecek 3 sergi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hafta sonunu renklendirecek 3 sergi

Hafta sonunu renklendirecek 3 sergi

Şener Özmen’in galaksisi, Luke Jerram’ın ayı ve Çin mürekkep sanatının izleri sizi bekliyor...

Ay, Feriye’de yeryüzüne iniyor

İngiliz enstalasyon sanatçısı Luke Jerram’ın bütün dünyayı dolaşan ‘Museum of the Moon’ (Ay Müzesi) sergisi, ilk kez Türkiye’de...
Ay Müzesi, mekânın mimarisini, Ay’ın heykeli ve surround ses kompozisyonuyla birleştiren bir enstalasyon. Müzede, Ay görüntülerinin yanı sıra, ay ışığı ve ses kompozisyonları yer alıyor. Jerram, İstanbul’a gelecek sergisi için, “15 yıl önce Ay Müzesi’ni yaratma fikrim vardı, ancak Ay görüntüsünü yaratma verilerinin NASA tarafından erişilebilir olma durumu çok yeni ortaya çıktı. İstanbul kadar büyüleyici ve eşsiz bir şehirde olmak çok heyecan verici... Boğaz’da birçok ikonu bir araya getiren Feriye’de çalışmamın sergilenmesini hayal ettiğimde de beni heyecanlandırdı” diyor. NASA kaynaklarından alınmış fotoğraflar kullanılarak hazırlanan 7 metre çapındaki sergi, 19-21 Nisan tarihlerinde Feriye’de görülebilir.

Çin güncel sanatı Pera’da

Pera Müzesi, son yıllarda Batı’da hayli ilgi çeken Çin güncel sanatına odaklanan ‘Mürekkepten’ başlıklı önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor.
Küratörlüğünü Çin güncel sanatı konusunda uzman Karen Smith’in üstlendiği sergi, çalışmalarını Çin’de sürdüren farklı kuşaklardan 13 sanatçının, mürekkep resim geleneğini günümüze nasıl taşıdıklarını yansıtıyor. Sergi, mürekkebin temsil ettiği kültürel kimliğin kaynağını incelemeye alırken manzara, doğa ve kaligrafi gibi konulara güncel bir bakışla yaklaşan eserler resim, fotoğraf, video ve yerleştirme gibi farklı mecralarda karşımıza çıkıyor.
Uzun bir tarihsel geçmişe sahip mürekkep resmi, Çin kültüründe bir dünya görüşünü temsil eder, dünyayı algılama yer alır. ‘Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar’ sergisi, 28 Temmuz’a kadar izlenebilir.

Hafta sonunu renklendirecek 3 sergi

En kapsamlı Şener Özmen sergisi

‘Tate Modern Yolu’, ‘Süper Müslüman’ gibi sosyal meselelere değinen ironisi yüksek işleriyle tanınan sanatçı Şener Özmen, bugüne kadar Türkiye’deki en kapsamlı sergisiyle Pilevneli Mecidiyeköy’e konuk oluyor. ‘Yeni Bir Umutsuzluk’ başlıklı sergide Özmen’in uzun yıllar yaşadığı kent olan Diyarbakır’da ürettiği bilinen işlerinin yanı sıra son dönemde New Jersey, New York ve Berlin’de ürettiği yeni çalışmaları da yer alıyor.
‘Yeni Bir Umutsuzluk’, George Lucas’ın 1977 tarihli ilk ‘Yıldız Savaşları’ filmi ‘Yıldız Savaşları, Bölüm IV: Yeni Bir Umut’tan bir sahneyi, ‘kendisini bir şekilde ilgilendirdiği’ düşüncesiyle yeniden ele alıyor. Sergide Özmen’in dünya halleri içindeki yeni pozisyonunu, hayat ile sanat arasında bir türlü kuramadığı dengeyi, geçmişten bugüne ürettiği sanat çalışmalarının ışığında bir arada görmek mümkün. 12 Mayıs’a kadar...

Hafta sonunu renklendirecek 3 sergi

Yorumları Göster
Yorumları Gizle