GeriHürriyet Cumartesi Gülben Ergen’le geçmiş muhasebesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gülben Ergen’le geçmiş muhasebesi

Gülben Ergen’le geçmiş muhasebesi

Sezen Aksu - Gülben Ergen işbirliğinin son eseri ‘Yansın Bakalım’la ister eğlenin, ister geçmiş günlere gidin.

Yeni albümünü hazırlamaktaymış Gülben Ergen ve bu albümden çıka(rıla)n ilk şarkı da bu. Basın bülteninden öğrenildiği kadarıyla, albümde toplam üç Aksu şarkısı yer alacakmış. Doğruya doğru; Aksu’nun şarkıları Ergen’in dünyası ile fazla çakışamasa da, en bilinen ve sevilen şarkıları bu işbirliğinin bir sonucu olmuştur. İster Aksu büyüsü deyin, ister başka şey; bu böyle olmuştur. Zaten Ergen de bunu bir başka biçimde dile getiriyor: “Onun uğuruna inanıyorum.”

Şarkıda geçiyor: “Ne kendine faydan dokundu, ne bana bir an huzur verdin; nasıl bir vakaysan artık, canımdan bezdirdin.” ‘Vaka’ sözcüğü Ergen’e de uyuyor. Bir dolu başka iş deneyerek/yanılarak müziği kendisine ana iş edindi. Bunu kolay ya da kendiliğinden başardığı da söylenemez. Hakkını teslim edelim. İşi bilenlerden ders aldı, vokal yeteneğini geliştirdi; güçlü olmayan sesini daha iyi biçimlerde kullanabilmenin yollarını aradı ve buldu. Ergen olmasa tabii ki pop hiçbir şey kaybetmeyecekti ama varlığıyla fazlalık da yaratmadı. Pop, Ergen ve benzeri güzel yüzlere her zaman iltimaslı davranmıştır, bu sefer de öyle oldu.

Okay Barış’ın şarkıyı sarıp sarmaladığı kılık da oldukça iyi. Belki Aksu’nun öngördüğü de buydu, belki bunu Barış akıl etti. Şarkı düşük (en fazla orta) tempolu başlıyor ve bu böyle gidecek diye düşünürken, hareketleniveriyor. Hem de zengince enstrüman topluluğuyla. “Alta bir ritm döşeyeyim, yeter de artar bile” dememiş Barış.

Hazır yeni bir yıla girmek üzereyken kulak verilebilir bir şarkı olmuş. İsterseniz eğlenmek için dinlersiniz, isterseniz de bitmek üzere olan yıla bir muhasebe vesilesi yaparsınız. İkincisini yapmanız için şarkı zorluyor zaten: “Şimdi açarsın bir şişe, bir güzel içersin geçmişe...” Söz buraya gelmiş ya da getirilmişken, Aksu’ya da minik bir çuvaldız. Çok söz var şarkıda, haddinden fazla çok; toplam 40 dize! Ne düşünüyor yazarken acaba; hikâye, hatta roman yazdığını mı?

Yansın Bakalım, Gülben Ergen (5 üzerinden 3 yıldız)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle