GeriHürriyet Cumartesi En iyi 10 Türkçe podcast
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En iyi 10 Türkçe podcast

En iyi 10 Türkçe podcast

Radyonun, günlük yaşamın önemli bir parçası olduğu yılları geride bırakalı çok oldu. Bilgi, haber ve eğlence uzun süredir farklı kaynaklardan akıyor, arabada değilsek radyo aklımıza pek gelmiyor. Ancak radyo programlarının önemi hiç bitmedi. Üstelik artık istediğimiz yerde ve zamanda dinleme konforuna da sahibiz. Farklı alanlardan sıkı podcast (internet aracılığıyla erişilebilen, genelde ses formatındaki kayıtlar) takipçilerine sorduk, en iyi platformları ve programları derledik.

1-İlk Sayfası
Keşke devam etse
Gazeteciler Can Kozanoğlu ve Mirgün Cabas’ın; yazarlarla kitaplarının ilk sayfalarını konuştuğu program geçen hafta final yaptı. Hakan Bıçakcı, “Her bölümü zihin açıcı” diyor. Doğu Yücel’se ortak bir temenniyi dile getiriyor: “Çok talep gelirse belki devam ederler!” Spotify ve iTunes’tan dinleyebilirsiniz.
2-AÇIK BİLİM

En iyi 10 Türkçe podcast

Derinlemesine bilgi
Yayın yönetmenleri; Tevfik Uyar ve Kaan Öztürk. Doğu Yücel bu seri için, “Merak ettiğiniz konular hakkında hap bilgiler almaktansa konuyu derinlemesine öğrenmek isteyenler için... Üstelik eğlenceli de” diyor. acikbilim.com’dan, Spotify’dan ve iTunes’tan dinleyebilirsiniz.
3-Medyascope.tv
Haber, kültür, tarih
Harun İzer, “Güncel habercilik alanında oldukça başarılı bulduğum bu kanalın podcast yayınlarını yakından takip ediyorum” diyor. Nilay Örnek de platformun programlarından ‘Kültür ve Tarih Sohbetleri’nin sıkı takipçisi. Spotify, iTunes ve Soundcloud’dan dinlenebilir.

4-Açık Radyo
Birer hazine
Açık Radyo’nun podcast’lerini Nilay Örnek birer ‘hazine’ olarak tanımlıyor. Kanalın podcast’leri içinden jürimiz için öne çıkanlar; Ömer Madra, Murat Can Tonbil ve Selahattin Çolak’ın yaptığı ‘Açık Gazete’ ile Güven Güzeldere imzalı ‘Açık Bilinç’. Sitesinden ve iTunes’tan dinlenebilir.
5-Gerisi hikaye
Ciddi ve komik
Işın Beril Tetik, Demokan Atasoy ve Galip Dursun’un hazırladığı, teması korku kültürü olan bu seri için Doğu Yücel, “Zaman zaman bilimkurgu ama en çok da korku edebiyatı üzerine bilgilendirici bir podcast” diyor. Sitesinden, Spotify ve iTunes’tan dinleyebilirsiniz.
6-TRT Radyo Tiyatrosu
Zaman yolculuğu
Bahar Kader: “Müşfik Kenter, Tuncel Kurtiz,
Alev Sezer gibi nice efsanevi tiyatro sanatçısının seslendirmeleriyle TRT arşivinin kıymetlileri tüm zamanlarıma eşlik ediyor diyebilirim. Başka zamanlara ışınlanmak isteyenler kaçırmasın.” Spotify ve iTunes’tan dinlenebilir.
7-Socrates Dergİ
Sporun her dalı
Socrates ekibinin hazırladığı, futboldan bisiklete, basketboldan atletizme çeşitli dallara uzanan podcast’ler için Elif Key: “Sporun her dalına dair aşırı bilgiyle donanmak isteyenler dinlemeli.” Sitesinden, Spotify’dan, iTunes’tan ve Soundcloud’dan dinlenebilir.
8-Girişimci Muhabbeti

En iyi 10 Türkçe podcast

Girişimciler için...
Ahmet Can: “Girişimcilik ekosistemi içinden gelen Barış Koçdur, Sami Can Tandoğdu ve Tuna Yaprak tarafından sunuluyor. Genellikle her bölümde bir girişimci konuk alınıyor.” Sitesinden, Spotify’dan ve iTunes’tan dinleyebilirsiniz.

9-Farklı Kaydet
İlginç konular
20’den fazla programa evsahipliği yapan platformda futboldan Formula 1’e, mimarlıktan sinemaya çeşitli dallarda ilginç konular ele alınıyor. Yenal Bilgici’nin favorisi, ‘Tottiler ve Messiler’, Caner Eler’inki ise ‘Saat Farkı’. Spotify’dan, iTunes’tan ve Soundcloud’dan dinlenebilir.

10-5 KİŞİ
Başarı hikâyeleri
Mert Çetinkaya: “Son zamanların en popüler yerli podcast’lerinden olan yayın, genç girişimci Eray Erdoğan tarafından hazırlanıyor. Seride farklı yollardan yürümüş, başarılı kişilerin hikâyeleri konuk ediliyor. Spotify’dan, iTunes’Tan ve Soundcloud’dan dinlenebilir.

Gazeteci, yazar, çizer ve girişimcilerden oluşan büyük jüri seçti

Ahmet Can-Hürriyet teknoloji editörü
Bahar Kader-InStyle Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
Caner Eler-Socrates Dergi Yayın Yönetmeni
Cem Dinlenmiş-Çizer
Doğu Yücel-Yazar
Eda Demir-Upcoming kurucusu
Elif Key-Gazeteci
Hakan Bıçakcı-Yazar
Hakan Bilginer-Zaytung.com’un kurucusu
Harun İzer-İstanbul Caz Festivali Direktörü
Mert Çetinkaya-ATÖLYE yöneticilerinden
Nilay Örnek-Gazeteci

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle