Hürriyet Cumartesi Haberleri

  Değirmenlere karşı bir yitik savaşçı!

  Hürriyet Haber
  14.07.2017 - 11:08 | Son Güncelleme:

  Bu haftanın sergi mönüsünde iki seçenek ön plana çıkıyor. Biri soyut resmin büyük ustası Zahit Büyükişliyen’in Bodrum Art Suites Gallery’deki ‘Hommage à Don Quijote’si, diğeri de SALT Galata’da Türki dillerdeki tarihi kaymaları, politik ve toplumsal dönüşümlerle ilişkilendiren ‘Ağızdan Ağıza’ sergisi.

  Değirmenlere karşı bir yitik savaşçıDON KİŞOT’A SAYGI

  Türkiye’de soyut resmin usta isimlerinden Zahit Büyükişliyen, Don Kişot karakterine saygı duruşu niteliğindeki ‘Hommage à Don Quijote’ sergisiyle Bodrum’daki Art Suites Gallery’ye konuk oluyor. Fakat o alıştığımız Don Kişot imgeleri yok bu sergide. “Don Kişot’u yorumlamak başka, onun illüstrasyonunu yapmak başka bir şey. Amacım resmetmek hiçbir zaman olmadı. Resmetmek resim yapmak değildir. Resim yapmak tamamen plastik bir dille, özgün bir dille yaratmaktır. İzleyicinin kendine anlam aramaktan, öyküyü aramaktan çok sezgisiyle duymaya çalışması gerekir” diyor Büyükişliyen. Sergi, 6 Eylül’e kadar görülebilir.

  Değirmenlere karşı bir yitik savaşçı
  Büyükişliyen’in ‘Cumalıkızık Günleri’ adlı çalışması.

  ‘AĞIZDAN AĞIZA' TÜRKİ DİLLER

  Almanya’da eski Berlin Duvarı’nın doğusu ile Çin Seddi’nin batısı arasında kalan Avrasya coğrafyasına dair yakınlıkları inceleyen Berlin merkezli Slavs and Tatars kolektifinin son 10 yıldaki üretimleri, kapsamlı bir seçkisiyle Varşova ve Tahran’ın ardından SALT Galata’da. ‘Ağızdan Ağıza’ başlıklı sergi, kültürel yorumlamalardaki farklılıklar, müşterek dil mirası ile bugünün toplumlarında mistisizm algısını irdeleyen işleri bir araya getiriyor. Türki dillerdeki tarihi kaymaları politik ve toplumsal dönüşümlerle ilişkilendiren sergide yer alan ‘Aşk Mektupları’ adlı halı serisi, özellikle Sovyetler Birliği ile Anadolu’da Türki diller konuşan topluluklarca kullanılan alfabeleri işlerken Türkiye’nin 1928’deki Harf Devrimi’ne dikkati çekiyor. 27 Ağustos’a kadar devam edecek.

  Son Dakika Haberler
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı