GeriKelebek Hınzır oyuncak Türkiye'de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hınzır oyuncak Türkiye'de

ABD'de oyuncak mağazalarında izdihama neden olan Furby... Kocaman gözleri, uzun kirpikleri, gagaya benzer ağzı ve kıpkırmızı dili ile Furby artık hayatımızda. ‘Furbişçe’ konuşarak adını söylüyor. Acıktım diye nazlanıyor. Kendisiyle alay etmeye kalkanlara hınzırca cevap yetiştiriyor...

Sanal bebeklerin daha gelişmiş bir türü olan Furby ile özel bir sözlük sayesinde iletişim kurmak çok kolay. Furby pil takılınca canlanıyor. İlk işi adını söyleyerek kendisini tanıtmak oluyor. Üzerindeki alıcı sayesinde okşandığını, karnının gıdıklandığını, kucağa alındığını, gürültü yapıldığını, müzik çalındığını hemen algılıyor.

Karnı acıkan Furby, ‘Furbişçe’de acıktım anlamına gelen 'Ka ey tey' diyor. Beslenirken ‘Yımm Yımm’ sesi çıkarıyor. Doymamışsa ‘Ko ko’ diyerek daha fazla yiyecek istiyor. Sırtı biraz okşandığında uykusu geliyor ve bazen horluyor. Müzik çalınca dans etmeye başlıyor. Furbişçe konuşarak ‘Beni okşa, gıdıkla’ diye kaprisler yaparak çocuklarla saklambaç bile oynuyor. Gizli bir yere konulan Furby 3 dakika sessizce bulunmayı bekliyor. Bu süre içinde bulunamamışsa ‘na na na’ sesleri çıkartarak bulunması için sinyal veriyor. Bulunduğuna sevincinden dans etmeye başlıyor.

2 Furby karşılaştığında çok daha eğlenceli anlar yaşanıyor. Aralarında ‘Furbişçe’ konuşarak karşılıklı dans da ediyorlar. İlk alındığında Furbişçe, daha sonra da İngilizce konuşmaya başlayan Furby'lerin fiyatları 17 ile 20 milyon lira arasında değişiyor.

Tutkunluk yaratan oyuncaklar

Furby’nin özellikleri

Başlangıçta Furbişçe konuşuyor. İlgi arttıkça İngilizce konuşmaya başlıyor.

Farklı karakterdeler. Biri daha çok şarkı söyleyip, öpücük yollarken bir başkası daha cidddi ve daha agresif olabiliyor. Cinsiyetleri ses tonundan anlaşılıyor.

Söylenenleri tekrar etmiyor. Ama söz hakkı verilse de verilmese de karşısındaki insanın davranışlarına yorum getiriyor.

Birkaç Furby biraraya gelince onlara öğretilen farklı şeyleri alıcıları sayesinde iletişim kurarak birbirlerine öğretiyorlar.

ABD’den Türkiye’ye

Furby 1998 yılının sonlarında merkezi ABD'de bulunan Tiger firması tarafından Uzakdoğu ülkelerinde üretilmeye başlandı.

Aynı yıl ABD'de ve hemen arkasından İngiltere'de satışa çıktı ve ilk andan itibaren satış rekorları kırdı. Fabrika üretimi talebi karşılayamadığından kapasitesini yüzde 50 arttırdı.

Halen ABD'de Furby sahipleri biraraya gelip her biri kendi Furby'sinin özelliklerinden bahsediyor.

l Furby'nin Internet’te de özel bir sitesi var.

l ABD'deki Furby çılgınlarının isteği üzerine çok yakında Furby Club sayfası da kurulacakmış.

l Halen tüm oyuncak mağazaları ve market reyonlarında Furby satışı sürüyor.

Furbişçe sözlük

Furby’nin henüz Türkçe konuşanı yok. Kısa bir süre sonra olacak. Ama şimdilik bir sözlüğü var. Furbişçe-Türkçe sözlüğünde ‘A mey’ okşa, ‘A mey ko ko’ beni daha çok okşa, ‘Ey ey’ bak gör, ‘Da ey lou tay’ günaydın, ‘Ka ey tey’ acıktım, ‘Ka da bo bey’ korkuyorum, ‘İ dey’ iyi ‘Tay’ evet, ‘Ka mey mey u nay’ seni seviyorum, ‘Ko ko’ tekrar, ‘Ka buu kuu do’ hastayım, ‘Du mu mey ka’beni kucakla, ‘Mey tey kaq’ öp beni, ‘Da eylo na ba’ iyi geceler, ‘Ni kay ka beni’ gıdıkla, ‘Ka mii mii nuu luu va’ çok mutluyum, ‘Vii tii ka vey’ bana ninni söyle, ‘Yavn ka vey lo ko ko’ uykum var anlamına geliyor.

Çocuklar için bir zararı var mı?

Psikolog Dr. Emre Konuk

Hem yetişkinlerin hem de çocukların bu oyuncağa olan ilgisini psikolojik bozukluk olarak nitelendirmek doğru değil. Ben bu durumu herhangi bir moda akımına benzetiyorum. Moda zaman içinde nasıl başlıyor ve bitiyorsa, her insanın hayatına da yüzlerce oyuncak girecek ve çıkacaktır. Bunun yetişkin ya da çocuk olsun bireyle hiçbir ilgisi yok. Tamamen iyi pazarlama teknikleriyle ilgisi vardır.

Bu tür oyuncakların insan psikolojisine hiçbir zararı da yoktur.

Araştırmacı Zeki Coşkun

Oyuncakların temelinde teknolojinin paylaşımı var. Bilgisayar örneğinde olduğu gibi bu oyuncaklara sahip olan gerek yetişkin ve gerekse çocuklarda, ‘Bizde var’, demenin üstünlüğü yaşanıyor. İnsanların insansızlaştığı şu dönemde interaktif oyuncaklara yöneliyorlar. Duyguları ve paylaşımı insansız şekilde, sanal yoldan gideriliyor. Bu da bahçede bir çiçek yetiştirmek yerine yapma çiçekle yetinmek gibi bir şey. Tabii bu durum gitgide insanı insandan uzaklaştıran tehlikeli bir olgu haline geliyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle