GeriKelebek Her keseye, her cilde uygun nemlendirici var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her keseye, her cilde uygun nemlendirici var

Her keseye, her cilde uygun nemlendirici var
refid:6919251 ilişkili resim dosyası

Uzmanlara göre yaşınız ne olursa olsun, mutlaka nemlendirici kullanmanızda yarar var. Yazın havadakinemin, terin ve cildin kendi yağının yeterli olacağını sanıyorsanız fena halde yanılıyorsunuz. Kışın soğuk, ayaz ve kirliliği kadar yazın sıcak ve güneşi de cildin nem ihtiyacını artırıyor. Denizin tuzu, havuzun kloru sadece cildinizi değil saçınızı da kurutuyor. Nemlendirici sadece günlük bakım için değil, cilde ilkyardımda da işe yarıyor.

Önce nemlendiricinhakkını teslim edelim: Nemlendiricilerin işlevi kuruluğu önlemekten ibaret değil. Genç görünümü korumak ve yaşlanma savaşında cildin yanında yer almak, nemlendiricinin önemli etkilerinden. Besleyici, cilt hücrelerini koruyarak erken yaşlanmayı önlüyor. Yağı dengeliyor. Yeri gelmişken hatırlatalım, yağlı cildinizin olması sizi nemlendirici kullanmaktan alıkoymasın. Her cilt tipi için ayrı ayrı üretilen nemlendiriler var.

Genellikle önerilen, kuru ciltler için krem nemlendiricilerin, karışık ve yağlı ciltlerde ise losyonların kullanılması. Yağlı cildi olanların nemlendirici seçiminde dikkat etmesi gereken şey, nemlendirici kremin yağsız olması. Unutmayın ki, bazı kozmetik yağlar akneleri besleyerek harekete geçiriyor. Yağlı ciltler için hazırlanan nemlendiricilerde su, kuru ciltler için hazırlananlarda yağ bazlı içerikler bulunur. Seçiminizi yaşadığınız ortam ve iklim de belirler.

NEM NASIL KORUYOR?

Cildin yaşlanmasının tamamen önüne geçmek henüz mümkün değil. Ancak yaşlanma hızını bazı küçük önlemlerle kesebilirsiniz. Nemsizlik cildin gücünü azaltır. Su kaybı yaşlandırır.

Dış etkenlere karşı dayanıksız ve çabuk yıpranır hale gelir. Çizgiler, kırışıklıklar belirmeye başlar. Halbuki nemlendiriciler cildin kaybettiği suyu cildin katmanlarına taşır. Suyun cilt tarafından tutulmasını sağlar. Yaşlanmaya zemin hazırlayan önemli faktörlerden birinin önünü kesmiş olabilirsiniz.

BAŞARILI MAKYAJ İÇİN DE NEMLİ CİLT

Tatillerde havuz başı ve plajda geçirilen zaman artıyor. Cilt hafif de olsa bronzlaştığında makyaja ihtiyaç azalıyor. Yine de özellikle akşamları hafif makyaja ihtiyaç duyabilirsiniz. Tatilde de olsanız güzel bir makyajın ilk adımının yine temiz ve iyi nemlendirilmiş bir cilt olduğunu göz ardı etmeyin.

Temizlerken cildiniz yağlıysa bunu dengeleyecek jel temizleyiciler kullanın. Cildiniz normalse rutin olarak kullanılan temizleme ürünleri yetebilir. Nemlendirici olarak güneş koruması da içerenlerden seçin. Nemini yitirmiş veya kuru cildiniz varsa, iyice temizleyin ve cilt tipinize uygun ürünlerle iyice nemlendirin.

Göz çevresindeki hassas bölgeyi yeterince nemli tutmak için göz kreminizi gece ve gündüz kullanın.

Ayaklar yazın göz önünde. Ayak kuruluğu çok bakımsız bir görünüm verir. Nemlendiriciyle her duştan sonra bakım yapın.

Tatil dönüşü saçlarınızın zor tarandığını, tellerinin adeta kalınlaştığını gözlersiniz. Aslında bunlar neme duyulan ihtiyacın belirtileri. Saça özel nemlendiriciler hem saça ışık verir hem de kolay taranmasına yardım eder.

Tırnakların çevresinin yumuşak, pürüzsüz ve güzel görünmesi isteyenler de yine tırnaklara özel nemlendirici kullanabilir. Tırnakların çevresindeki derinin tümüne uygulayın, farkı görün.

Erkekler de nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Özellikle tıraştan sonra hem cildinizi yumuşatır hem de besler.

Bu arada çocuklar için de nemlendiricili sütlerin geliştirildiğini belirtelim.

Ayrıca:

Güneşe çıkmadan yarım saat önce koruyucunuzu, yeterli miktarda sürün.

Havuza veya denize sık giriyorsanız, çok terliyorsanız gün boyunca sürmeye devam edin.

Yüz, omuz, ense ve boyun gibi bölgeler güneşten en çabuk ve hızla etkilenir. Buralara daha sık sürün.

Antibiyotikler, doğum kontrol ilaçları gibi bazı ilaçlar derinin güneş ışınlarına karşı duyarlılığını artırıyor. Bu durumda ek önlemler almanız gerekebilir. Uzmana danışın.

Çocukları gölgede tutmak genellikle zor. Yüksek koruma faktörlü ürünleri tercih edin.

Güneşten koruyan ürünler yüksek miktarda güneş ışınlarını süzen UV-A ve UV-B filtreleri içermeli. Derinin bunları iyi emmesi sağlanmalı. Nemlendirmeli, suya, denize, terlemeye, buharlaşmaya, sürtünmeye dayanıklı, etki süresi uzun olmalı. Derinin pH’ı ve vücut ısısından etkilenmemeli.

Güneşe çıkarken parfüm, deodoran, kolonya gibi alkol içeren ürünler kullanmamalı, ciltte tahriş ve lekelenmelere yol açabilir.

Teniniz bronzlaştığında bile SPF içeren ürünler kullanmaya devam edin.

Güneş banyosundan sonra da uygun ürünlerle cildinizi dinlendirin.

Sağlıklı güneşbanyosu yapmanın yolları

Losyon, krem ya da sprey hangi formda olursa olsun, güneşe karşı ürün seçerken, UVA ve UVB’ye karşı bir arada koruma sağlayanları seçin. Kutularda gördüğünüz "Sun Protection Factor" kısaca SPF, güneş koruma faktörünü belirten standart bir ölçü. SPF sadece UVB ışınlarından korunmayı ölçer. Güneş ürününün içerdiği SPF değeri arttıkça filtre ettiği UVB ışını oranı da artıyor. 15 SPF’nin üstü ürünlerde UVB koruma yüzdesi 90’a ulaşıyor. Bu değerin üstündeki SPF, koruma yüzdesini fazla artırmasa da güneşte kalma süresini uzatıyor. SPF’nin UVA ışınlarıyla hiç ilgisi yok.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle