GeriKelebek Her 40 kilo verdiğinde bir bebek doğurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her 40 kilo verdiğinde bir bebek doğurdu

Çocukluğundan beri aşırı kilolu olan Aynur Yılmaz, 30 yaşına kadar adet görmedi. Sonunda 140 kilodan 95 kiloya düşmeyi başardı ve vücudu kadınlığını hatırladı. 30 yaşında ilk kez adet gören Yılmaz, ilk çocuğunu doğurdu. Tekrar kilo aldı, tekrar 40 kilo verdi. Bu kez de ikinci bebeğini dünyaya getirdi.

35 yaşındaki Aynur Yılmaz salı günü Vakıf Gureba Hastanesi Kadın Doğum Servisi’nde doğum yaptı. 4 kilo 200 gram ağırlığında bir bebek doğurdu. Aynur Yılmaz’ın aşırı kilolu olması nedeniyle hem anne hem de bebek için risk taşıyan doğum, sezaryen ile gerçekleşti. Yılmaz Ailesi’nin Berke adını verdiği bebeğin doğumu sırasında korkulan olmadı... Bu sıradan bir doğum gibi gözükse de çok farklıydı. Aynur Yılmaz’ın nasıl gebe kaldığı ve bu doğum hikayesi, kısa sürede hastanede günün konusu oldu.

Aynur Yılmaz ülkemizde bebek özlemi ile yanıp tutuşan ancak bir türlü anne olamayan milyonlarca kadından biri. Modern tıbbın kadınlara sunduğu binbir türlü olanakla çocuk sahibi olmak için yıllarca çırpındı. Doktor doktor, hastane hastane dolaştı. Bir türlü bebeği olmuyordu. Çünkü bebeğinin olması için adet görmesi gerekliydi ama o genç kızlık çağından beri hiç adet görmemiş ve ilk kez 30 yaşında regl olmuştu:

‘Çocukluğumdan beri en büyük derdim obezliğimdi. Aynaya bakmıyor yine de iştahımı dizginleyemiyordum. Şişmanlığın neden olduğu psikolojik yıkıntı metabolizmamın kadınlığımı hatırlamasını önledi. 14 yaşıma kadar adet görmeyince ailem beni doktor doktor dolaştırmaya başladı. 18 yaşına kadar bekleyin dediler. Değişen bir şey olmadı.’

KİLO FARKI EVLİLİĞİMİ ETKİLEMEDİ

Liseden sonra tekstil atölyelerinde terziliğe başladı. 21 yaşında eşi Recep Yılmaz’la tanıştı. O güne kadar adet görmediğini ve çocuğu olmayabileceğini söyledi. Recep Yılmaz kararlıydı ‘Sen yeter ki benimle evlen, çözümünü buluruz’ dedi. Düğünde gelin 90, eşi 70 kiloydu. ‘Kilo farkı aramızda hiç sorun olmadı. Çocuk sahibi olmak için yanıp tutuşuyordum. Tam 11 yıl çabaladık. Bazı doktorlar ‘Obeziteye bağlı olarak stres nedeni ile yumurtlayamadığımı söylerken bazıları kadınlık hormonlarımda problem olduğunu söyledi. Halbuki esas sorun kendimi güzel bir kadın gibi göremememdi.’

Kocasına bir evlat verebilmek için kendine söz verdiğini anlatan Aynur Yılmaz, bu amaçla sonunda akapunktur uzmanına başvurdu:

‘Bir yandan zayıflarken, bir yandan da cilt bakımları yaptırdım. Sekiz ay geçti, 40 kilo vermiştim. Beşinci ayda adet gecikince, önce paniğe kapıldım. Sonra hamile kalmış olabileceğimi düşündüm. Gece saat 22.00’de eşimle test için dispansere başvurduğumuzda şaşırdılar. Israrımız sonucu yapılan tahlil hamileliğimi kesinleştirdi. Ve oğlumuz Burak doğdu.’

Çocukla birlikte yine kilo almaya başlayan Aynur Yılmaz, tekrar adetten kesildi. Aradan beş yıl geçtikten sonra verilen ikinci bebek kararıyla, Yılmaz yine rejimler, yine makyaj uzmanları, cilt bakımları, yeni kıyafetler derken beklenen regl dönemini başlattı. Ve yine 8 ayda 40 kilo vererek, aynı süreçleri tekrar yaşadı. Şimdi kucağında yeni çocuğu Berke ile mutluluk içinde gülümserken yaşadıklarının kilolu hemcinslerine örnek olmasını diliyor.

Aynur Yılmaz’ı zayıflatan Dr. Gürkan Kubilay

Aynur Yılmaz’ın adet görememesinin nedeni kilosuydu. Obezliği onu strese sokuyordu. Hareketsiz yanlış yaşam tarzı, aşırı yemek yemek sonucunda kiloları normalin çok üzerine çıkmıştı. Obezitesini ortadan kaldırmak için akapunktur tedavisi uyguladım. Kilo vermeye başladı. Her iki seferde de 40’ar kilo civarında bir erime söz konusu oldu. Ayrıca cildi de bozuktu. Onun düzelmesi için oksijen tedavisi yaptırdı. Kilo verip cildi de normal haline dönünce morali yerine geldi ve kadınlık fonksiyonlarını yerine getirmeye başladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle