GeriKelebek Her 100 kişiden beşinde genital herpes virüsü var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her 100 kişiden beşinde genital herpes virüsü var

Gebelerin ve cinsel aktif yaştaki kadın ve erkeklerin yüzde 5’i, fuhuş sektöründe çalışan kadınların yüzde 60’ı cinsel yolla bulaşan genital herpes hastalığını taşıyor. Genital herpes (uçuk), kısaca HPV denilen kondilom (cinsel organlara yerleşen siğiller) ile birlikte bulunması halinde rahim ağzı kanserine zemin hazırlıyor.

AIDS ve cinsel yolla geçen diğer hastalıkların bulaşmasını kolaylaştırıyor ve sakat doğumlara yol açabiliyor.

Yukarıdaki verilere ulaştığınız araştırmayı nerede, kaç kişiyle yaptınız?

‘Genital Herpes Taşıyıcılığı Araştırması’na göre her 100 kişiden beşi genital herpes virüsü taşıyor ve kendi hastalanmasa da başkalarına bulaştırıyor. Bu sonuçlar İstanbul’da 18- 47 yaşlarındaki cinsel olarak aktif 2 bin 200 kadın ve erkekten alınan kan örneklerinin incelenmesiyle açığa çıktı.

Virüsün kaç tipi var?

Herpes Simplex Virüsü’nün iki tipi bulunuyor. Tip 1 dudak ve ağız içinde uçuk yaparken, tip 2 virüsler genital, anüs, kalça bölgelerine yerleşiyor, uçuk ve yara yapıyor. Belirtileri her zaman görülmese de virüs vücuda bir kez girince yok edilemiyor ve yaşam boyu kalıyor.

Genital herpes başka hastalıkların bulaşmasını kolaylaştırıyor mu?

Cinsel bölgeyi, anüs ve kalça bölgesini etkileyen genital herpes, açık yaralara yol açması nedeniyle özellikle AIDS gibi cinsel yolla geçen diğer hastalıkların bulaşmasını kolaylaştırıyor. Çünkü herpes lokal savunmayı (bağışıklık sistemi) bozuyor, savunma hücrelerini azaltıyor. Savunma bozulunca da genital bölgedeki siğiller kanser yapabiliyor. Hastalığa yakalananların yüzde 70’i virüsü hastalığı taşıdıklarından habersiz olan partnerlerinden kaparlar.

n Kadınlar durumun ciddiyetinin farkında mı?

Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından biri de kondilom hastalarının yüzde 18’inde genital herpes virüsüne rastlanması. Yani bu kişiler kansere adaylar. Hastaların büyük kısmı bunun farkında bile değil. Özellikle kadınlar daha büyük risk altında. Çünkü cinsel organlarının yapısı nedeniyle genellikle tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklar daha kolay bulaşıyor.

Hasta anne doğum yaparsa bebeğine bulaştırır mı?

Genital herpesin risk yarattığı önemli gruplardan biri de hamileler. Normal doğum sırasında annedeki virüsün bebeğe bulaşma riski yüksek. Bağışıklık sistemleri zayıf olduğundan virüsün bulaştığı bebeklerin yüzde 60’ı menenjitten ölüyor. Yüzde 20’si ise sakat kalıyor. Annede herpes varsa doğumun sezaryenle yapılmasını öneriyoruz.

Virüs yok edilebilir mi?

Genital herpes hastalığına neden olan virüs tam olarak yok edilemiyor. Herpes, ağrı, kabarcık, halsizlik, lenf bezlerinin şişmesi gibi belirtilerle seyrediyor. Kadınlarda idrar yaparken yanma ve vajinal akıntı da olabiliyor. Ancak güncel tedavilerle hastalığın belirtileri ve bulaşıcılığı önlenebiliyor. Hastalık belirtilerinin bulunduğu dönemlerde cinsel temastan kaçınmak veya tam olarak korumasa da prezervatif kullanmak gerekli.

Hazırlayan:Mesude ERŞAN

Yorumları Göster
Yorumları Gizle