GeriHayat Yaptığınız işi keyifli hale getirmenin 6 ilginç yolu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaptığınız işi keyifli hale getirmenin 6 ilginç yolu

Yaptığınız işi keyifli hale getirmenin 6 ilginç yolu

İşe giderken ayaklarım geri geri gidiyor diyorsanız siz de iş yerinde mutsuz olan milyonlarca insanla aynı durumdasınız demektir. İş yerindeki mutsuzluk günümüzün kötü geçmesine sebep olmakla birlikte genel olarak da kendimizi kötü ve işe yaramaz hissetmemize sebep oluyor. O zaman böyle gelmiş böyle gider demeyip bir şeyler yapmak gerek! Hemen söyleyelim mükemmel iş diye bir şey yok! Yani yeni bir iş bulmak, daha “işe yarar” bir iş yapmak iş yerindeki mutsuzluk durumunu çözecek yöntemler değiller. Şimdi içinde bulunduğunuz durumun gerçekliğine odaklanıp, iş hayatının dinamikleri içinde neler yapabileceğinize bir bakalım:

İşinizle ilgili şikayet etmekten vazgeçin

Muhtemelen bunu duymayı beklemiyordunuz ama evet işinizle ilgili şikayet etmekten vazgeçmelisiniz. Şikayet etmek durumu daha kötüleştirmekten başka bir işe yaramıyor. Aksine şikayet ederken hem kendinizin hem de karşınızdakinin moralini bozup enerjinizi düşüyorsunuz. Kendinizi şikayet ederken bulursanız hemen konuyu değiştirin.

Yaptığınız işi keyifli hale getirmenin 6 ilginç yolu

İşinizin iyi ve kötü taraflarını listeleyin

İş yerinde mutsuz olmanın ne demek olduğunu çok iyi anlıyoruz. Ancak hiçbir iş yüzde yüz kötü değildir. Bir hayat kanunu olarak hem iyi hem kötü tarafları olması kaçınılmazdır. Bu sebeple iyi ve kötü yönleri bir kağıda sıralayın. Bu sıralamaya maaş, iş yerinizin konumu, pozisyonunuz, işinizin gelecek vaadi, çalışma saatleriniz, öğlen yemekleriniz, sosyal imkanlarınız, iş yerinde enerjinizin ne kadarını harcadığınız gibi değerlendirme öğelerini ekleyin.

 

İşinizle ilgili değiştirebileceğiniz şeyleri belirleyin

İyi-kötü listenizle değiştirebileceğiniz şeyler olup olmadığını kontrol edin. Değiştirilmesi mümkün olan şeyler için sadece mevcut iş yerinizi değil gelecekteki işinizi de düşünebilirsiniz. Örneğin evinize uzak bir yerde çalışıyorsanız evinize daha yakın bir yerde iş bakabilir veya evinizi taşımayı düşünebilirsiniz. Bazı şirketler çalışanlarının yakına taşınması için teşvik planları uyguluyorlar. Çalışma hayatınızı iyileştirmek için yapmayı düşündüğünüz değişiklikleri üstlerinizle konuşmaktan çekinmeyin.

Yaptığınız işi keyifli hale getirmenin 6 ilginç yolu

Hobi edinin

İş iştir. Para kazanmak için çalıştığınızı hatırlayın. Özel hayat ve iş hayatınızı birbirinden ayırın ve aralarında bir denge oluşturmaya gayret edin. Hafta sonları, sabahları erken saatlerde veya akşam iş çıkışlarında ilgilenebileceğiniz bir hobi edinin. Eğer çalışırken zihninizi kullanıyorsanız hobiniz daha çok bedeninizle yapacağınız bir aktivite olabilir. Hobiniz için geniş düşünün, dans etmekten, bisiklet binmeye, heykel kursuna gitmeye kadar geniş bir yelpazeyi deneyimleyebilirsiniz.

 

Günlük egzersizlere başlayın

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur sözünü yabana atmayın. Mutsuzluğun temel kaynağı kendi içimizde, bunu çözmek için de kendinize yönelin ve fiziksel sağlığınızı artırmanın yollarına başvurun. Yarından tezi yok egzersize başlayın. Bunun için bir salona gidebilir veya internetteki videolardan faydalanabilirsiniz. Bir salona gitmek sosyalleşmek açısından da faydalı olacaktır!

Yaptığınız işi keyifli hale getirmenin 6 ilginç yolu

İş yerinizdeki başarılara odaklanın

Her iş yerinde belirli hedefler vardır. Siz de hem sizin hem de şirketinizin hedeflerine odaklanın ve başarıları kutlamayı ihmal etmeyin. Sonuçta işinizin devamı ve düzenli alınan maaşlar hem sizin hem de takım arkadaşlarınızın işteki başarınıza bağlı.

Yaptığınız işi keyifli hale getirmenin 6 ilginç yolu


Yorumları Göster
Yorumları Gizle