GeriHayat Uykusuz gecelerinizin 7 nedeni
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uykusuz gecelerinizin 7 nedeni

Uykusuz gecelerinizin 7 nedeni

Uykusuzluk, fiziksel ve psikolojik kaynaklı olan birçok nedenden dolayı olabilir. Bu sorunların bilinmesi ve sorunlara yönelik çözümlerin üretilmesi, uykusuzluğun tedavisinde oldukça önemlidir. İşte uykusuz gecelerinizin nedenleri.

Hastalıklar

Birtakım hastalıklar uykusuzluk yaratabilmektedir. Psikolojik hastalıklar veya astım gibi rahatsızlıklar bunlardan ikisidir. Eğer bu tarz rahatsızlıklardan muzdaripseniz acilen doktora gitmenizde fayda var.

Uykusuz gecelerinizin 7 nedeni

Hayat tarzı

Hayat tarzı uykusuzluğun önemli sebeplerindendir. Alkol tüketimi, iş hayatı, aşırı kafein tüketimi, gece insanı olmak, sigara içmek, bilgisayar başında çok zaman geçirmek gibi durumlar hayat tarzı kategorisinde yer almaktadır. Bu sebepler uykuya geçişi zorlaştırabilirler. Bu ve bunun gibi farkında olmadığınız durumlar için uykusuz kaldığınız gecelerde uyku günlüğü tutarak sorunların önüne geçebilirsiniz.

Uykusuz gecelerinizin 7 nedeni

Çevresel farklılıklar

Sürekli seyahat edenler, geç vakitlerde işe gidenler veya çok erken işe gidenler uykusuzluk sorunu çeken kişiler arasındadır. Bu tarz aktiviteler vücut ritimlerini bozmaktadır.

Uykusuz gecelerinizin 7 nedeni

Psikolojik nedenler

Kronik uykusuzluk nedenlerinin yarısından fazlası psikolojik nedenlidir. Şizofreni, stres, depresyon, bipolar bozukluklar gibi psikolojik hastalıklar uykusuzluğa sebebiyet verebilmektedir. Bu tarz psikolojik sorunlar uyku haline geçemeyerek, gevşeme hissi yaşayamama sorununa neden olurlar. Eğer psikolojik bir rahatsızlığa sahipseniz, psikiyatrik olan bu hastalığın saptanması ve tedavi edilmesi uykusuzluğun da önüne geçmek demektir.

Uykusuz gecelerinizin 7 nedeni

 

Stresli bir yaşam

Gün içerisinde yaşadığımız, aile hayatı, sağlık, okul veya işe dair yaşadığımız tüm stres türleri ve endişeler, uykuya geçmede büyük engeldir. Bu tarz stres unsurları beyni meşgul edecek ve aktif tutacaktır. Bu da uykuya geçişi zorlaştırır. Stres yaratan tüm unsurları hayatımızdan çıkartarak, uykusuzluk probleminin önüne geçebilirsiniz.

Uykusuz gecelerinizin 7 nedeni

Yeme alışkanlıkları

Uykuya dalmadan önce ağır şeyler yemek rahatsızlık hissi verir; bu da uykuya geçişi büyük ölçüde zorlaştırır. Uykunun hemen öncesinde yenen yemek, sadece uykusuzluk sorununa yol açmakla kalmayıp mide, kalp vs. gibi sorunlara da sebep olabilir.

Uykusuz gecelerinizin 7 nedeni

 

İlaç kullanımı

Kullandığınız ilaçlar da uykunuzu etkileyebilir. Bu ilaçlar arasında alerji ilaçları, uyarıcılar, kalp ve kan basıncı ilaçları gibi ilaçlar yer alabilmektedir.

Uykusuz gecelerinizin 7 nedeni

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle