GeriHayat Umut Kaya kimdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Umut Kaya kimdir?

Umut Kaya kimdir?

İlk stüdyo albümü 2008 yılında yayınlanan Umut Kaya, 'Mevsimler Geçerken' ile müzik listelerinde bir numaraya yükselerek büyük ilgi görmüş, ikinci klibi 'Mor Yazma' ile ismini geniş kitlelere duyurmuştu. İşte, İzmirli sanatçı Umut Kaya'nın müzik kariyeri ve hayatıyla ilgili bilgiler...

İzmirli şarkıcı Umut Kaya, 6 Nisan 1981 tarihinde, İzmir’de dünyaya geldi.

İlk albümünü Aralık 2008'de piyasaya süren Umut Kaya, albümün çıkış parçası "Mevsimler Geçerken" ile girdiği tüm listelerde bir numaraya yükselerek büyük ilgi gördü. "Office Project" tarafından animasyon olarak hazırlanan ikinci video klibi ‘Mor Yazma’ da haftalarca bir numarada kalarak aynı başarıyı sürdürdü. Albümün 3. videosunu yine "Office Project" ile ‘Bana Kelime Yapma’ isimli şarkısına çeken sanatçı, üçüncü video klibiyle Mart 2011'de sevenleriyle buluştu. Ayrıca bu klip sanatçının ilk performans klibidir. Alternatif Rock, ana akımdan farklı bir duruşu ve sound’u tanımlıyor. “Alternatif Alaturka Rock” tarzında çalışmalar yapmakta olan Umut Kaya 'alternatif rock' sounduna alaturkalığı da katarak, yeni bir müzik tarzı yaratmıştır. Albüm tanıtım turnesi adı altında başladığı konserler zinciri, gördüğü büyük ilgiden dolayı hala devam etmektedir. Türkiye genelinde 100’den fazla konser vermişlerdir.

‘Benim Annem Bir Melek’ dizisinin jenerik müziğini ve ‘Çakıl Taşları’ isimli gençlik dizisinin de tüm müziklerini yaptı. "20 Dakika" adlı dizi için, "neredesin sen" adlı şarkıyı seslendirdi. "Peri Masalı" adlı film için, sözleri Leman Sam'a, düzenlemeleri ve müziği Umut Kaya'ya ait olan "Gül Güzeli" adlı şarkıyı seslendirdi ve bu şarkıya klip çekti.

Umut Kaya kimdir

5 yıl aradan sonra 2014 15 Nisan'da "Gün Olur Devran Döner" isimli albümünü çıkardı. Albümde söz ve müzikleri Umut Kaya'ya ait olan 11 şarkı yer alıyor; "canım çok yanıyor", "öpüyorum", "kalbimin teli koptu", "her zaman yanındayım", "gün olur devran döner", "yegâne aşk", "tilki", "hakkınız yoktu", "senin gibi olsun (rakı)", "balad", "son".

Albümün ilk video klibi "canım çok yanıyor" adlı şarkıya Barış Kırımşelioğlu yönetmenliğinde, İstanbul Haydarpaşa Garı'nda çekildi.

Umut Kaya müzikal bir çevrede yetişen, lise orkestrasında davul çalarak müziğe başlayan sanatçı, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzikoloji bölümünde öğrenim gördü.

Üniversite yıllarında vokalistliğini yaptığı grubu ‘Detone’ ile birlikte birçok üniversite, festival ve konser organizasyonlarında yer aldı. 1999 yılından itibaren yakın zamana kadar grubu Detone ile İzmir'in önemli rock barlarında canlı performanslar sergiledi.

Grup, 2007’de gerçekleşen 12 Yaban Gülü dizisinin 13 bölümünde canlı performans sergiledi. İzmir’de Türkçe canlı müzik geleneğini başlatan Detone isimli grubuyla kısa zamanda hem 'cover' parçalarla -hem de kendi parçalarıyla- ün kazandı. Emre Aydın'nın albümü öncesinde bir süre beraber performanslar gerçekleştirdiler.

"Detone" grubu olarak 12. Roxy Müzik Günleri’nde özel ödüle layık görüldüler. Jack Daniels Rock Müzik Yarışması'nda finale kadar gelmelerine rağmen teknik nedenlerden dolayı geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Mevcut albümdeki tamamı Umut Kaya imzalı 10 şarkının yanı sıra 6 adet 'cover' parçaları bilinmektedir.

Sanatçının kendi adını taşıyan ilk albümünde 10 parça bulunmaktadır. "Mevsimler geçerken" ve "Yanıma yataydı" şarkılarının sözleri Umut Kaya ve Barış Karaduman ortak yapımı olup, diğer tüm albüm şarkılarının söz ve müzikleri Umut Kaya'ya aittir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle