GeriHayat "Sihirli parmakların" hedefi dünya şampiyonluğu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Sihirli parmakların" hedefi dünya şampiyonluğu

"Sihirli parmakların" hedefi dünya şampiyonluğu

Türkiye İnternet Klavye Şampiyonası'nda dakikada 568 vuruş yaparak birinci olan İlyas Pamukçu, Dünya İnternet Klavye Şampiyonası'na hazırlanıyor

Türkiye İnternet Klavye Şampiyonası'nda dakikada 568 vuruş yaparak birinci olan İlyas Pamukçu, bu yılın mart ve mayıs aylarında düzenlenecek Dünya İnternet Klavye Şampiyonası'nda zirveyi hedefliyor.

Burdur Ercan Akın Fen Lisesi 10. sınıf öğrencisi İlyas Pamukçu, Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonu Türk Grubu Başkanlığı tarafından 1-30 Ocak tarihlerinde düzenlenen Türkiye İnternet Klavye Şampiyonası'nda F klavyede dakikada 568 vuruş ile 114 kelime yazarak birinci oldu.

Okulda ve kaldığı pansiyonda çalışmalarını sürdüren Pamukçu, 9 Mart-11 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Dünya İnternet Klavye Şampiyonası'nda birinciliği hedefliyor.
Pamukçu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, klavye merakının ilköğretim okulundaki öğretmeni Hüseyin Özçelik sayesinde başladığını söyledi.
Klavyeyi kullanmayı öğretmeninden öğrendiğini, daha sonra çeşitli kurslara giderek geliştirdiğini anlatan Pamukçu, hedefinin büyük başarılar elde etmek olduğunu kaydetti.

Hedef dünya şampiyonluğu

Pamukçu, Türkiye İnternet Klavye Şampiyonası'nda biraz heyecanlanmasına ve düşük vuruş yapmasına rağmen birinci olduğunu dile getirdi.
Pamukçu, "Yarışmanın düzenlendiği internet sitesine bir şifre yardımıyla girdik. Yarışmak istediğimiz dili seçtikten sonra karşımıza bir metin çıktı. Bu metni belirli bir sürede yazdık. Yaptığımız her hata başına 50 vuruş kesildi. Ortaya çıkan net vuruş, bizim yarışma derecemiz oldu" dedi.
Yarışmaların "çok dilli" ve "ana dili" olmak üzere iki kategoride yapıldığını bildiren Pamukçu, kendisinin "anadili" kategorisinde yarıştığını belirtti.
Pamukçu, 2011 yılında 0-12 yaş kategorisinde Türkiye İnternet Klavye Şampiyonası'nda üçüncü, aynı yıl Dünya İnternet Klavye Şampiyonası'nda 455 vuruşla birinci, yine aynı yıl Fransa'da düzenlenen Dünya Yüz Yüze Klavye Şampiyonası'nda 30 dakikada 12 bin 647 vuruşla üçüncü, 2013 yılında Belçika'da düzenlenen Dünya Yüz Yüze Klavye Şampiyonası'nda 30 dakikada 15 bin 128 vuruşla birinci olduğunu kaydetti.
Yeni başarılar elde etmek için hazırlıklarını sürdürdüğünü vurgulayan Pamukçu, "Hedefim Dünya İnternet Klavye Şampiyonası ile Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de bu yıl temmuz ayında düzenlenecek Dünya Yüz Yüze Klavye Şampiyonası'nda birinci olmak" diye konuştu.

Örnek öğrenci

Ercan Akın Fen Lisesi Müdürü Ahmet Akıncı ise  Pamukçu'nun hem dersleri hem de tutum ve davranışları dolayısıyla örnek bir öğrenci olduğunu söyledi.
Okuldaki tüm öğrencilerinin akademik anlamda başarılı olmalarını ve yetenekleri ölçüsünde sosyal etkinliklere katılmalarını istediklerine dikkati çeken Akıncı, öğrencilerinin değerlerle bütünleşmelerini arzuladıklarını ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle