GeriHayat Popüler kültür kehanetleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Popüler kültür kehanetleri

Popüler kültür kehanetleri

Tam da o meşhur şarkıdaki gibi: Bir yanımız her duruma müsait! Farklı koordinatlardan esip gürleyen, şehri etkisi altına alması beklenen birkaç pop kültür kehaneti...

1- BİR UBER GÜNÜ ÂŞIK OLDUM SİZE

Popüler kültür kehanetleri

Uber’in henüz İstanbul’da aktif hale gelmeyen bir uygulaması var: Uber Pool. Seninle aynı zamanda aynı istikamete doğru gitmek için araç talebinde bulunanlara “Aracı paylaşalım, parayı kırışalım” demiş oluyorsun. İki (ya da üç) yabancı bir araba içinde öylece ilerliyorsun. Üç şehirde çok yaygın: Londra, New York ve Los Angeles. Uber’in kullanıcı kitlesi aşağı yukarı belli. Bu kitleden birbirine yakın yaşayıp aynı muhitlerde dolanan tayfayı gruplara ayırın, arabalara paylaştırın. İşte size nefis bir tanışma hikayesi! Uber Pool’un kullanımda olduğu şehirlerde Uber sayesinde tanışan, öylesinde laflarken mevzuu flörte dönüştüren, hatta ilişkiye bağlayanların sayısı artıyor. Modern hayat, kendine has aşk masalları üretmeye devam ediyor. 

2- KOKTEYL DEMİŞKEN...

Popüler kültür kehanetleri

Barbounia İstanbul

Hiç olmadığı kadar yaygın, zengin ve çeşit çeşit. Merkez çekim kuvveti Şişhane’de, Meşrutiyet Caddesi üzerinde. Ağır takılanı da var, deneysel yürüyeni de... Sezon başı açılanlardan Barbounia İstanbul künefeyi bir de Nutella’lı deniyor misal. Azıcık ilerisindeki Aheste Pera daha çok anne mutfağı sıcaklığında, hep bir dost makamında. Sosyetik soslu, üyelere özel Mandorin Soho House’un içinde; Emre Çapa’nın Duble Meze Bar’ıysa hâlâ eski yerinde, aynı sırada, Palazzo Donizetti binasının tepesinde. 

3- MEYHANENİN ZAFERİ 

Popüler kültür kehanetleri

Caz kokteyllerinin geçmişi, 1920’lere, Gatsby partilerine dek uzanıyor; hakkını vermek için birkaç damla bitter aromasından ve kristal içki bardağından daha fazlası gerekiyor. Bir dönemi, kültürü yudum yudum hissetmek için iki, birbirine komşu kokteyl bar önerisi: Asmalımescit’ten Külhanbeyi ve Five Cocktails&More. Külhanbeyi’nde kokteyl isimleri matrak, Türk işi ucuz porno filmlerinden araklama; lezzetleriyse gastronomik seviyede. Five Cocktails&More ise ışıl ışıl, altın altın; hep hızlı, çok hareketli.  

4- BİR CAZ YANGINI BU BÜTÜN  

Caz çağı yeniden diriliyor: Bu sezon Don Cheadle’ın Miles Davis’i, Ethan Hawke’ın Chet Baker’ı, Zoë Saldana’nın Nina Simone’u canlandırdığı biyografi filmleri peş peşe vizyona girecek. Bu hafta ABD’de

Popüler kültür kehanetleri

gösterime giren Don Cheadle ve Ethan Hawke’ın filmleri yere göğe sığmadı, övgülere doymadı. Saldana’nın ne kadar Nina Simone’a benzeyebildiğiyse şimdilik magazin kupürleriyle sınırlı. Filmlerin etkisi bunlarla sınırlı değil. Tozlu plakların arasına sıkışmış caz ikonlarının sancılı hikâyeleri popüler kültürün yeni ilham kaynağı. Fötr şapkalar, ikinci el plaklar, ‘Old-Fashioned’ ve ‘Negroni’ gibi kokteyller... Caz kültürüyle özdeşleşmiş her şey tekrar vitrinde. Bu kez daha hisli ve içli. 

5- BOŞ VERİN ŞİMDİ BATMAN’İ, SUPERMAN’İ

Popüler kültür kehanetleri

Müthiş düello, Batman vs.Superman’ın tek bir kazananı var: Wonder Woman. Filmde iki asıl kahramandan fazlasıyla rol çalıyor, seneye çıkan kendi filmi öncesi kısa bir ısınma turu atıyor. Yani: Tüm vitrinleri, kadın dergi kapaklarını süsleyecek isim asıl şimdi sahneye çıkıyor. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle