GeriHayat Mutlu bir kariyerin 4 önemli sırrı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mutlu bir kariyerin 4 önemli sırrı

Mutlu bir kariyerin 4 önemli sırrı

Eğer kariyerinizde bir değişiklik yapmak istiyorsanız yalnız değilsiniz. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki çalışanların üçte birinden fazlası bu yıl işlerini değiştirmeyi düşünüyor. Ancak yeni bir rolün sizin beklentilerinize cevap verip vermeyeceğini iyi analiz etmezseniz bu değişikliğin sizi mutlu edip edemeyeceğini de bilemezsiniz. Bu nedenle de bir değişiklik düşündüğünüzde kendinize bazı sorular sormalı ve mutlu bir kariyerin adımlarını atmalısınız.

Kişiliğinizi analiz edin

İlk adımınız kişiliğinizi analiz etmek olsun. Çünkü bu nasıl çalışmak istediğinizi de ele verecektir. Bu nedenle kişiliğiniz hakkında olabildiğince çok şey öğrenmeye çalışın. Mesel güçlü yanlarınız neler? Örneğin dış bağlantılar, sosyal etkileşim ve iletişimde iyi olmak ya da bir konuda iyi bir öğretici olmak kişilik özellikleridir ve işinizde size başarı ve mutluluk getirebilir. Aynı şekilde bir konuya uzun süre konsantre olma ve odaklanma yeteneği gibi yetenekler kariyeriniz için belirleyici özelliklerdir. Kişilik özelliklerinizi anlamak hangi çalışma ortamına uygun olduğunuzu anlamanıza yardımcı olur.

Mutlu bir kariyerin 4 önemli sırrı

Keyif aldığınız becerileri düşünün

Bir sonraki aşama kullanmaktan keyif aldığınız becerilerinizi düşünmektir. İnsanlar kariyerlerinde enerjik hissettikleri becerilerini kullandıklarında mutlu olurlar. Peki bunların ne olduklarını nasıl anlayabilirsiniz? Bir pazar gecesi bile üzerinde çalışabileceğiniz bir şey düşünün. Bu yaptığınız şey her zaman mutlulukla yapabileceğiniz şeydir. Ayrıca bir arkadaşınızla geçmişteki iş hayatınızı analiz edin ve en mutlu göründüğünüz zamanları analiz edin.

Mutlu bir kariyerin 4 önemli sırrı

İş görüşmelerinde kendinize odaklanın

Yeni bir işe girmek istediğimizde görüşmede iyi görünmek için çok fazla çaba harcarız ve kendimizin en iyi yönlerini anlatırız. Ancak karşımızdaki pozisyonun bize göre olup olmadığını tam olarak anlamamızı sağlayacak soruları sormayız. Eğer işinizde mutlu olmak istiyorsanız görüşme yaptığınız kişiye işle ilgili detayları mutlaka sorun. Ayrıca başka bir profesyonele de sektör bilgisinden yararlanmak için bu pozisyonla ilgili sorular sorup bilgi alın. Aksi takdirde işi sevip sevemeyeceğinizi anlayamazsınız.

Mutlu bir kariyerin 4 önemli sırrı

Dengeyi koruyun

Yapılan araştırmalara göre insanların işteki mutluluğunu dört temel özellik belirliyor: Destek ve tanıma, kendilerinden ne beklendiğine dair net bir fikir, makul derecede bir özgürlük ve iyi bir iş-yaşam dengesine sahip olmak. Bu nedenle çok fazla çalışan insanlar doğal olarak iş hayatlarında pek mutlu olamıyorlar. Ve üstelik para da bu konuda çok belirleyici değil. Çünkü tatmin duygusu paranın önüne geçiyor. Bu nedenle mutlu bir iş hayatı için öncelikle kendinizi tanımanız gerekiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle